گرافت مو چیست و چه کاربردی در کاشت مو دارد؟


 

آیا می‌دانستید 85% از مردان قبل از سن 50 سالگی ریزش مو‌ یا نازک شدن مو را تجربه می‌کنند؟ تحقیقات نشان می‌دهند که حدود 40% از همه‌ی زنان نیز قبل از سن 40 سالگی به نوعی ریزش مو را تجربه می‌کنند.

با این که ریزش مو‌ یک مشکل شایع است و بعضی از مردم از دست دادن موهایشان را می‌پذیرند، هیچ کس دوست ندارد آن را تجربه کند. از دست دادن مو می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی افراد، به خصوص رابطه‌ها، شغل‌ یا اعتماد به نفس آن‌ها داشته باشد. چیزی که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که می‌توانند موهایشان را درمان و جایگزین کنند و آن‌ها را بازگردانند، بدون توجه به این که چه مقدار از موهایشان را از دست داده اند.‌ یکی از ساده‌ترین روش‌های جایگزین کردن مو، استفاده از روش کاشت مو است. در این پست می‌خواهیم در مورد این که گرافت مو چیست و چه کاربردی در کاشت مو دارد صحبت کنیم.

 

گرافت مو چیست و چه کاربردی دارد؟

 

کاشت مو با جراحی عمل برداشت فولیکول موهای سالم و کاشت آن‌ها در مناطقی است که فولیکول مو دیگر در آن جا وجود ندارد انجام می‌شود. «گرافت»‌ یک عبارت استاندارد برای رشته ای از پوست است که شامل مو است. مو به طور تکی رشد نمی‌کند و مو‌های اکثر مردم به صورت گروه‌های 3،2،1 یا 4 تایی هستند. به این گروه‌های مو گرافت گفته می‌شود.

گرافت می‌تواند از هر جایی در بدن برداشته شود، اما معمولا از پوست روی استخوان پس سری (بخش اهدا کننده که در بخش عقبی پوست سر قرار دارد) برداشت می‌شود. دلیل این کار پایداری بالای مو در این منطقه از سر است. اندازه و شکل گرافت توسط تکنولوژی، ابزار و روش‌های جراحی مشخص می‌شوند. گرافت مو توسط خارج کردن بافت از بخش اهدا کننده ایجاد می‌شوند. هدف از این کار خارج کردن مقدار کمی‌بافت با قابلیت رشد دادن مو و کاشت آن در منطقه ایست که پوست سر توانایی رشد مو را ندارد. بافت شامل مو سپس می‌تواند همه با هم (کاشت واحد فولیکولی، FUT)‌ یا به طور رشته رشته (خارج کردن واحد فولیکولی، FUE) از منطقه‌ی اهدا کننده خارج شود.

 

تکنیک‌های میکروگرافتینگ چطور انجام می‌شوند؟

 

تا این جا توضیح دادیم که گرافت مو چیست و چه کاربردی در فرایند کاشت مو دارد. در این بخش قصد داریم روش‌های کاشت مو که میکروگرافت نامیده می‌شوند را معرفی کنیم. کاشت مو به روش میکروگرافت متدهای مختلفی دارند، اما ایده‌ی اصلی همه‌ی آن‌ها برداشتن مقدار بسیار کمی‌از مو و انجام هزاران کاشت در پوست سر است.

اولین روش کاشت واحد فولیکولی (FUT) است. در این روش، نوار‌های نازک زیادی که به آن‌ها میکروگرافت گفته می‌شود، از بخش‌های اهدا کننده (معمولا پشت سر) خارج می‌شوند و در گروه‌های طبیعی‌ یک تا چهار تایی که به آن‌ها واحد فولیکولی نیز گفته می‌شود، کاشته می‌شوند. این‌ یکی از متداول‌ترین روش‌های بازگردانی مو است.‌ یکی از بزرگترین مزایای این روش نرخ زنده ماندن واحد‌های فولیکولی است. در FUT گرافت‌ها با استفاده از میکروسکوپ تشریح کننده‌ی استریوسکوپی از نوار اهدا کننده برداشت می‌شوند. این واحد‌های فولیکولی برای کاشته شدن در پوست سر فرد دریافت کننده نگه داری و آماده می‌شوند. معمولا 2 الی 3 مو در‌ یک واحد فولیکولی وجود دارند. متخصص کاشت مو برش‌هایی در پوست سر فرد با همان ابعاد گرافت ایجاد می‌کند. گرافت‌ها سپس‌ یکی‌ یکی در اندازه و جهت مناسب در جای مشخص شده قرار می‌گیرند تا محل موهای اطرافشان را تقلید کنند.

 

 

یک روش دقیق‌تر کاشت مو روش خارج کردن واحد فولیکولی (FUE) است. در این روش فولیکول‌ها به صورت تک به تک از بخش اهدا کننده خارج می‌شوند و در بخش دریافت کننده کاشته می‌شوند. کاشت مو به روش FUE چند مزیت دارد. اولین مزیت آن این است که ظاهر آن در مقایسه با روش FUT‌ یا دیگر روش‌های کاشت مو طبیعی‌تر است. علاوه بر این، بخش‌های اهدا کننده تنها به پوست سر محدود نیستند و مو از سینه، پاها، بازوها، شکم، پشت، صورت و ریش نیز قابل برداشت است. در FUE نیازی به خارج کردن نوار اهدا کننده نیست. به جای آن، واحد‌های فولیکولی تک تک از پوست سر خارج می‌شوند. واحد‌های فولیکولی سپس نگه‌داری شده و درون پوست سر کاشته می‌شوند.

روش جدا کردن فولیکول (FIT) برای کاشت مو برای کسانی که دوست دارند مدل موی بسیار کوتاه داشته باشند‌ یا کسانی که دوست دارند یک روش کاشت موی با تهاجم کمتر به نسبت برداشت نواری را تجربه کنند ایده‌آل است. در این روش چند گروه فولیکول در بخش اهدا کننده جدا شده و با دقت با‌ یک ابزار کوچک جراحی از آن جا خارج می‌شوند. گرافت‌های واحد‌های فولیکولی سپس در حفره‌های ریزی که در بخش‌های دریافت کننده ایجاد شده اند کاشته می‌شوند. بخش‌های اهدا کننده خودشان بهبود پیدا می‌کنند و نیازی به بانداژ نیست. زمانی که پوست سر بهبود پیدا کرد، هیچ علامتی از مراحل جراحی روی آن دیده نخواهد شد.

زنده ماندن گرافت مو

گرافت‌های مو باید پس از جراحی کاشت مو زنده بمانند. متاسفانه، عوامل زیادی باعث مردن آن‌ها می‌شوند:

  • از بین رفتن رطوبت: طبق‌ یافته‌های چندین تحقیق علمی، گرافت‌ها می‌توانند حدود 16 دقیقه در محیط‌های خشک زنده بمانند. نگه داری آن‌ها در‌ یک محلول آبی مانند آب نمک به زنده نگه داشتن آن‌ها کمک می‌کند.
  • دما: خنک نگه داشتن واحد‌های فولیکولی به کم کردن آسیب‌ها کمک می‌کند.
  • اکسیژن: زمانی که واحد‌های فولیکولی از منطقه‌ی اهدا کننده جدا می‌شوند، اکسیژن به آن‌ها نمی‌رسد، و زمانی که مدت زیادی از اکسیژن دور باشند، نمی‌توانند به درستی عمل کنند.

منبع : www.whcl.ir

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *