هتل قوی اهواز چگونه مرمت و بازسازی شد؟


باز شدن در هتل قو موجب شد بسیاری اهوازی‌ها و علاقه مندان به بناهای تاریخی، دوستداران میراث فرهنگی و فعالان فرهنگی که سال‌ها چشم‌انتظار باز شدن در این بنا بودند خود را به این بنا برسانند.

حیاط این بنای تاریخی توسط دوستداران میراث پاکسازی شده بود و گل و گیاهان زیادی در باغچه بنا که سال‌ها خشکیده بود کاشته شده از سوی دیگر روان شدن آب در حوض آبی رنگ بنا و صدای آب جان تازه ای در روح بنا دمیده و حس نوستالژیک بازدید کنندگان را زنده کرد.

24

هتل قوی اهواز قبل از بازسازی

هتل قو چقدر قدمت دارد؟

بنای هتل قو مربوط به اواخر دوره قاجار است این بنا در اهواز، جاده ساحلی، خیابان خسروی واقع شده و سال ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

ساخت این بنا در اوایل دوره پهلوی به پایان رسید این عمارت در دهه ۲۰ در اجاره بانک شاهنشاهی ایران و انگلستان بود و در دهه ۳۰ نخستین هتل اهواز در این مکان بود که محلی برای اقامت مسافران برگزاری مراسم فرهنگی تفریحی بود.

در دهه ۴۰ اداره بهداشت اهواز در این عمارت مستقر شد اما پس از آسیب‌هایی که بر اثر سیل در سال ۴۷ به بنا وارد شد تخلیه گردید.

به گفته کارشناسان میراث، عمارت تاریخی هتل قو آمیزه‌ای از تکنیک های معماری سنتی ایرانی و اروپایی است که از آرایه های معماری مانند کاشی‌کاری، آجرکاری، سردر آجرکاری، گچ‌بری‌های زیبای اتاقک و تکنیک‌های منحصر به فرد نصب پل‌های پیش ساخت داخل دیوارها برخوردار است.

اهمیت هتل قو در این است که بخشی از تاریخچه فرهنگ مردم اهواز را به دوش می‌کشد و بیانگر تاریخچه معماری یک قرن پیش در دوران گذار از سنت به مدرنیته است.منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *