نسل جدید سمند ایران خودرو چه مشخصاتی و قیمتی دارد+عکس


نسل جدید سمند قرار است روی پلت فرم پژو تولید شود، اما گفته می‌شود به لحاظ ظاهری شبیه خودرو‌هایی کره‌ای است. نیمه مردادماه اعضای کمیسیون صنایع مجلس مهمان ایران خودرو بودند. در خلال این دیدار نمایندگان مجلس از نمایشگاه دستاورد‌های ایران خودرو نیز دیدن کردند. در میان دستاورد‌های این خودروساز آنچه بیش از همه به چشم آمد طرحی مفهومی از یک خودروی سدان (صندوقدار) بود. آن طور که نقل می‌شود قرار است این مدل مفهومی تبدیل به نسل دوم خودروی سمند شود. این طرح مفهومی توسط شرکت جتکو (جامع تحقیق و توسعه فناوری‌های خودرو) طراحی شده است.

جتکو از شرکت های متلق به ایران خودرو

آن طور که در قسمت درباره ما سایت شرکت جتکو آمده است این شرکت فعالیت خود را در شهریور ۱۳۹۷ با جذب نخبگان علمی از دانشگاه‌های کشور و با هدف ایجاد یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی در توسعه صنعت خودرو آغاز کرده است. سهام شرکت جتکو متعلق به گروه صنعتی ایران خودرو است و در نزدیکی ایران مستقر شده است. شنیده‌ها حاکیست سه مدل مفهومی توسط مدیران ارشد ایران خودرو نهایی شده بود که از میان آن‌ها طراحی شرکت جتکو توانست نظر مدیران ایران خودرو را به خود جلب کند. البته مشخص نیست که جتکو دو نمونه دیگر را نیز طراحی کرده است یا اینکه در این مسیر با شرکت یا شرکت‌های دیگر طراحی خودرو رقابت کرده است.

آن طور که منابع آگاه می‌گویند این محصول جدید (نسل دوم سمند یا سدان جدید ایران خودرو) روی پلت فرم IKP۱ ساخته خواهد شد. پلت فرم IKP۱ در واقع همان پلت فرم PF۱ مربوط به پژو ۳۰۱ است. از آنجایی که همزمان با آغاز مراحل تولید ۳۰۱ تحریم‌های صنعت خودرو برگشت و پژو سیتروئن به همکاری خود با ایران خودرو پایان داد، مدیران ایران خودرو تصمیم گرفتند با ایجاد تغییراتی روی پلت فرم پژو ۳۰۱ پلت فرم IKP۱ را بسازند. پیش‌تر اخباری در ارتباط با تولید محصول جدید این خودروساز به نام K۱۳۲ روی پلت فرم یاد شده رسانه‌ای شده بود.

از آنجایی که همزمان با انتشار خبر تولید K۱۳۲ صحبت از تولید یک کراس اوور با نام تجاری K۱۲۵ و همچنین یک خودروی هاچ بک (بدون صندوق) روی این پلت فرم شنیده شد چنانچه تولید سه خودروی یاد شده عملیاتی شود (تا کنون تنها تولید خودروی K۱۳۲ نهایی شده است) تولید نسل دوم سمند یا محصول جدید سدان ایران خودرو نیز روی این پلت فرم، جمع محصو لات تولیدی ایران خودرو روی پلت فرم IKP۱ به عدد چهار خواهد رساند.

ماجرای تولید نسل دوم سمند چگونه لو رفت؟

نکته اول این است که به شکل معمول، خودروسازان جهان تصویری از ایده‌های خود برای نسل‌های آتی محصولات‌شان، تا اتمام پروژه منتشر نمی کنند و انتشار آن را تا تایید کانسپت نهایی به تاخیر می‌اندازند. اما انگار در ایران قضیه برعکس است و خودرو هنوز به تایید نهایی نرسیده تصویر آن منتشر می‌شود.

درباره نسل دوم سمند نیز ماجرا به همین قرار است که چندی پیش که اعضای کمیسیون صنایع مجلس از ایران خودرو بازدید داشتند، طرح خودرویی مفهمومی در نمایشگاه دستاورد‌های این خودروساز به چشم می‌خورد. این الگوی طراحی شده مربوط به سدان جدید ایران خودرو است و گویا قرار است تا این طرح مبنای ساخت نسل دوم سمند باشد.

در این باره پایگاه خبری “اسب بخار” گزارش داده این خودروی مفهومی توسط شرکت «جتکو» طراحی شده و به عنوان الگوی برگزیده انتخاب شده است. منابع آگاه می‌گویند که از میان سه الگوی پیشنهادی برای سمند جدید، طرح جتکو با موافقت مواجه شده و احتمال آن زیاد است که با تغییرات تجاری سازی، این خودروی مفهومی به عنوان نسل دوم سمند معرفی شود.

یکی از منابع رسانه اسب بخار می‌گوید که این خودروی مفهومی به تازگی طراحی نشده و مدتی است که از ساخت نمونه‌های اولیه آن می‌گذرد. همچنین پروژه سمند و یا سدان جدید ایران خودرو به گونه‌ای تعریف شده تا بدنه و ساختار جدیدی بر روی پلتفرم PF۱ ارائه شود. برای همین می‌توان توقع داشت که ایران خودرو در سال‌های ۱۴۰۰ یا ۱۴۰۱، خودرویی مدرن‌تر از K. ۱۳۲ را به بازار معرفی کند و بالاخره نسل فعلی سمند را از رده تولید خارج نماید.

سدان جدید ایران خودرو؛ خودرویی شرقی و کره ای

سدان جدید ایران خودرو که در برخی جلسه ها، سمند جدید معرفی می‌شود خودرویی فست بک و با طراحی به روزتر از محصولات قبلی این خودروساز است. البته که برخی کارشناسان طراحی صنعتی، خطوط طراحی نمونه مفهومی این خودرو را بسیار شرقی و کره‌ای می‌دانند و معتقد هستند که باید نسخه نهایی این محصول، با خطوط طراحی متناسب با زمان عرضه معرفی شود.

در حال حاضر ایران خودرو برنامه دارد تا در ماه‌های آتی محصولات جدیدی، چون K۱۳۲ را به بازار معرفی کند. به گفته مدیران این خودروسازی قرار است تا کی ۱۳۲ از مهر ۱۳۹۹ به تولید آزمایشی برسد و در زمستان سال جاری وارد فاز تولید تجاری شود. همچنین ایران خودرو در تدارک آن است که بزودی یک کراس اوور را با کد پروژه K۱۲۵ به بازار معرفی کند. البته که به احتمال زیاد، این رویداد صنعتی در زمستان ۱۳۹۹ رخ خواهد داد و هنوز چند ماهی با معرفی این کراس اوور داخلی فاصله داریم.

زمان ورود به بازار نسل جدید سمند

با توجه به اینکه تولید آزمایشی K۱۳۲ از این ماه آغاز می‌شود و تولید تجاری آن نیز در زمستان استارت خواهد خورد. پیش بینی می‌شود نسل دوم سمند یا سدان جدید ایران خودرو زودتر از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ در خطوط تولید این خودروساز دیده نشود. آنچه از ظاهر این خودرو برمی آید با یک خودروی فست بک (منظور از خودروی Fast back به حالت خاصی از خودروی سدان گفته می‌شود، در طراحی این مدل خودرو سقف با شیب ملایم و پیئسته به سمت عقب خودرو پایین می‌آید به طوری که سقف و صندوق عقب دو جز متمایز به حساب نمی‌آیند) که به نسبت طراحی‌های پیشین به روزتر به نظر می‌رسد روبرو هستیم.

تقلید شرقی در سمند ایرانی

برخی کارشناسان طراحی خودرو معتقدند خطوط به کار رفته در بدنه نمونه مفهومی این محصول ایران خودرو آن را بسیار به محصولات شرقی و کره‌ای به لحاظ طراحی نزدیک کرده است. برخی از کارشناسان این خودرو را نزدیک به دو محصول شرکت هیوندایی (خودروساز کره ای)، النترا و سوناتا می‌دانند. آن‌ها پیشنهاد می‌کنند باید خطوط بکار رفته در بدنه این خودرو در نسخه نهایی، متناسب با زمان عرضه بازطراحی شود. پیش بینی درباره قیمت این خودرو زود است، اما با توجه به شرایط حاکم بر تولید خودرو در کشور، خودروی ارزانی به نظر نمی‌رسد.


[تعداد: 0    میانگین: 0/5]منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *