مصرف کدام دارو‌ها باعث افزایش خطر ابتلا به کرونا می شوند؟

سایت جدولیاب نوشت:

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره آن دسته از دارو‌ها که مصرف آن ها باعث افزایش خطر ابتلا به کرونا می شوند، خواهیم داشت! با ما همراه باشید. محققان دانشگاه پزشکی کوالالامپور مالزی در مطالعه خود به بررسی ۵ تحقیق قبلی شامل ۳۷،۳۷۲ بیمار پرداختند و مشاهده کردند مصرف دارو‌های ریفلاکس معده موسوم به PPI‌ها با افزایش بروز عواقب خطرناک تری در بیماران کرونایی مرتبط هستند! دارو‌های موردبررسی در این مطالعه شامل اُمپرازول، اسومپرازول، رابپرازول، لانزوپرازول، پنتوپرازول و دکسلانزپرازول بودند.

محققان در مطالعه قبلی دریافته بودند که بیماران کرونایی دریافت کننده دارو‌های PPI در معرض ریسک بالا ابتلاء به عفونت ثانویه و سندروم ناراحتی حاد تنفسی قرار دارند.

به گفته محققان، مصرف PPI‌ها منجر به مهار تولید اسید معده می ‌شود و در نتیجه، در دفع پاتوژن‌ های بلعیده شده اختلال ایجاد می‌ کند و منجر به افزایش ریسک عفونت ثانویه می‌شود.

مطالعه نشان داد افرادی که روزی یک مرتبه دارو‌های PPI مصرف می‌کنند بیش از دو برابر با ریسک کووید ۱۹ روبرو هستند و افرادی که روزی سه دفعه از این نوع دارو‌ها استفاده می ‌کنند بیش از سه برابر با این خطر مواجه هستند.

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *