ماجرای قطعی برق تهران چه بود؟ رابطه مصرف مازوت با خاموشی تهران


شایانیوز- ساعت حوالی 6 دیروز سیزدهم دی ماه برخی گزارش‌ها نشان از قطعی برق گسترده در تهران داشت. در همین ساعت‌ ها بود که برخی خیابان ‌های منتهی به میدان انقلاب و خیابان جیحون با قطعی برق گسترده همراه شدند. اما آیا این خاموشی ها در تهران برای کنترل کرونا و جلوگیری از تجمعات مردم و شیوع بیشتر ویروس است؟ از طرفی، گزارش مصرف برق روز سیزدهم نشان می ‌داد که باز هم رکورد مصرف شکسته شده است. آنطور که گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران نشان می‌ داد، مصرف برق در سیزدهم دی ماه نسبت به مدت مشابه پارسال که ۳۴ هزار و ۶۰۱ مگاوات مصرف شده بود، رکورد پنج هزار و ۷۴۱ مگاواتی از خود بر جای گذاشت.

در چنین شرایطی، میزان ذخیره نیروگاه ‌‎ها صفر و میزان تولید برق از نیروگاه ‌های تجدید پذیر هم ۴۱ مگاوات گزارش شده بود. این تنها یک احتمال برای آن چیزی است که در برخی سایت‌ های خبری و به صورت گسترده ‌تر در شبکه ‌های اجتماعی با عنوان قطعی برق عنوان شده است. 

ماجرای قطعی برق تهران چه بود؟ 

اما مساله دیگری که وزارت نیرو به عنوان دلیل احتمالی قطعی برق بیان کرده، رشد مصرف گاز و ناتوانی نیروگاه ‌های گاز سوز برای تامین برق مورد نیاز است. صدیقه ببران، مدیر روابط عمومی وزارت نیرو به یکی از سایت‌ های خبری گفته که قطع برق تهران معمول است و زمانی که پیک مصرف برق زیاد ‌شود، برق تهران قطع می ‌شود! البته ممکن است که این قطعی برق به دلیل نقص فنی هم باشد. از طرفی هم، مدیر عامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در جلسه ‌ای اینطور عنوان کرده بود که بازرسی از اداره ‌ها با هدف رعایت بیشتر مصرف انرژی در دستور کار قرار گرفته است.

یعنی تا اینجای کار دو دلیل «شدت مصرف گاز» و «مصرف برق» به عنوان دلایل احتمالی بیان شده است. در همین حال، یکی از نقاطی که با قطعی برق گسترده روبرو بوده، شهرستان دماوند است که به گفته رئیس اداره برق این منطقه، کمبود تولید و رعایت نکردن مصرف صحیح برق، دلیل این قطعی بوده است. بهزاد صبوری رئیس اداره برق منطقه دماوند گفته است که قطعی‌ های برق از ساعت 18 آغاز شده و ممکن است در برخی مناطق تا 2 ساعت به طول بیانجامد. 

اما سابقه قطعی‌ ها از آنجایی آغاز شد خاموشی بزرگراه‌ ها پای خود را به هشتگ ‌ها و بحث ‌های فضای مجازی کشاند. مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در این رابطه گفته بود که علت نیمه خاموش شدن بزرگراه ‌ها در روز های گذشته، اولویت دادن به تأمین گاز برای تولید برق بیمارستان ‌ها و مراکز حساس پایتخت است. وی عنوان کرده بود که این رویه مسبوق به سابقه است و در گذشته نیز برای تأمین برق اولویت‌ دار در پایتخت چنین اقداماتی انجام داده‌ ایم. علت اصلی این خاموشی ‌ها کمک به تأمین گاز برای تولید برق پایدار بیمارستان ‌ها و سایر مراکز حساس و بخش خانگی در شرایط کنونی است. 

استفاده از مازوت در پالایشگاه ها

درست یک سال قبل در همین روز ها بود که سخنگوی صنعت برق عنوان کرده بود با توجه به برودت و سرمای هوا و بالا رفتن مصرف گاز در کشور تعدادی از نیروگاه‌ هایی که با سوخت گاز کار می‌ کنند با مشکل تامین سوخت مواجه شده ‌اند. اما چیزی که امسال صحبت‌ های بسیاری درباره آن می ‌شود، احتمال مصرف مازوت در این نیروگاه ‌هاست. هرچند که محمد رستگاری معاون نظارت و پایش محیط زیست تهران پیش از این به برنا گفته بود: «ما صنایع و نیروگاه‌ های بزرگ تهران را به صورت روزانه کنترل می ‌کنیم و بررسی می ‌کنیم که چه سوختی مصرف می ‌کنند. نیروگاه طرشت و بعثت در تهران به هیچ وجه از مازوت استفاده نمی کنند.»

با این حال، خبرگزاری ایرنا روز هفتم دی ماه در گزارشی عنوان کرده بود که «پر بودن مخازن و استفاده از سوخت مایع و به ویژه مازوت در نیروگاه‌ ها به عنوان متهم اصلی آلودگی هوا در تهران معرفی می ‌شود، اما سخنگوی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌ های نفتی در این باره م ی‌گوید: علت استفاده از این سوخت، نه پر بودن مخازن مازوت بلکه کمبود گاز و جلوگیری از خاموشی است.» جمله ‌ای که به خوبی نشان می‌ دهد مساله استفاده از سوخت مازوت به طور کامل منتفی نیست. ایرنا در این گزارش نوشته بود که کمبود گاز در زمستان توسط سوخت مایع با اولویت گازوئیل و پس از آن مازوت جبران می ‌شود. 

حلقه مفقوده حکمرانی 

پیگیری‌های برنا برای تماس با مسئولان صنعت برق به خصوص مصطفی رجبی مشهدی و علت یابی واقعی قطع برق گسترده روز گذشته تهران، به نتیجه مشخصی نرسیده است. بسیاری از کاربران فضای مجازی نسبت به این قطعی برق گسترده واکنش نشان داده ‌اند اما در مقابل هم برخی کاربران معتقدند مصرف گاز و برق باید مدیریت شود. البته به نظر می ‌رسد که قطعی برق در برخی استان ‌های دیگر هم تجربه شده چرا که برخی اخبار نشان از قطعی برق در قم و برخی نقاط دیگر کشور دارد. 

شاید بد نباشد به این بهانه نگاهی به مساله حکمرانی اقتصادی و حکمرانی‌های کلان در کشور های دیگر داشته باشیم. مساله مصرف گاز و شدت گرفتن آن همیشه در درجه اول متوجه مردم می ‌شود اما اگر قدری واقع بینانه نگاه کنیم، مساله حکمرانی و سیاست گذاری ‌های درست در این بخش، ریشه اصلی ماجراست. صدا و سیما به عنوان سازمانی که مدعی پر نفوذ ترین رسانه کشور است، هنوز هم بخش مهم و پر مخاطب خود را به جای پرداختن به فرهنگسازی و آموزش مصرف گاز یا برق، به تبلیغات بی ‌شمار و پر زرق و برق اختصاص می ‌دهد. شاید بهتر باشد به جای معرفی مردم به عنوان متهم ردیف اول، حلقه مفقوده حکمرانی و آموزش را ببینیم و اهمیت آن را دوچندان گوشزد کنیم. نباید فراموش کرد که بیشتر کشور های توسعه یافته در سال‌های گذشته تلاش کرده‌ اند تا به سمت تولید انرژی پاک و انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت کنند. 

منبع: برنا

 منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *