ماجرای خودسوزی حمیدرضا بهبودی کارگر معدن در رودبار گیلان چه بود؟

سایت جدولیاب نوشت:

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره ماجرای خودسوزی حمیدرضا بهبودی کارگر معدن در رودبار گیلان خواهیم داشت! با ما همراه باشید. حمیدرضا بهبودی معروف به صابر اهل روستای گنجه روز پنجشنبه ۸ آبان ماه سال ۱۳۹۹ شمسی در مقابل شرکت معدن شباب خود را سوزاند!

ماجرای خودسوزی حمیدرضا بهبودی بسیاری از اهالی روستا را تحت‌ تاثیر خود قرار داد! حمیدرضا بهبودی ، پسر جوانی که برای تامین هزینه ‌های زندگی خانواده خود قصد بازگشت به محل کار قبلی‌ را داشت، اما با پاسخ منفی مواجه شد. دیگر نتوانست دوام بیاورد. در مقابل چشم مردم خود را سوزاند؛ اتفاقی که حواشی زیادی در پی داشت.

اما درباره ماجرای خودسوزی وی چنین آمده است:

دوستانش را صدا زد. از همه آنان خداحافظی کرد. لحن صدایش مثل همیشه نبود. وداعی تلخ با دوستانش داشت. با این حال هیچ ‌کس تصورش را هم نمی ‌کرد که صابر قصد انجام چه کاری دارد. هنوز هیچکس نمی ‌دانست که در محوطه شرکت قرار است سکانس‌ های تلخی رقم بخورد. صابر بعد از خداحافظی، آتش را روشن کرد. آتشی به پا کرد که فقط خودش را سوزاند. حالا روی تخت بیمارستان با مرگ دست ‌و پنجه نرم می ‌کند. جوانی که برای کار و درآمد به هر دری زد. از آشغال جمع‌ کردن تا کارگری، همه شغلی را تجربه کرد. وضعیت معیشت زندگی‌ او را به حدی رساند که در نهایت در مقابل شرکت معدن در روستای گنجه رودبار، خود را سوزاند.

اما سرهنگ حمیدرضا فیضی ، فرمانده نیروی انتظامی رودبار در استان گیلان در این باره می گوید:

” تحقیقات از علت دقیق خودسوزی یک کارگر در مقابل معدنی که از آن اخراج شده بود و اکنون در بیمارستان بستری است، ادامه دارد. بنا بر اطلاعات رسیده، این کارگر معدن سوابق درگیری و تنش با کارگران دیگر را داشته است. از این‌رو با اتمام قراردادش، پیمانکار این معدن شن و ماسه، دیگر قرارداد او را تمدید نکرده است. در تحقیقات اولیه مشخص شد که این جوان چندین‌بار برای ادامه کار به مدیر اجرایی این معدن مراجعه کرده، اما به دلیل سوابق کاری‌اش در آن معدن قرارداد وی تمدید نشده است تا اینکه او صبح روز پنجشنبه اقدام به خودسوزی کرد.

بنا به گفته مدیر این معدن، تاکنون چندین ‌بار نیز با او مساعدت شده، اما به دلیل ایجاد تنش و ناسازگاری با دیگر کارگران سرانجام از کار برکنار شده است. تحقیقات پلیس برای بررسی دقیق این حادثه آغاز شده است. “

اهالی روستای گنجه اعتراض ‌های زیادی دارند. به خاطر واگذاری زمین ‌ها و مراتع به معدنکاران و شرکت ‌های معدن، شاکی هستند. شکایت ‌های شان را هم مطرح کرده ‌اند، اما اتفاقی نیفتاده است. این ‌ها را اکبر سرودی ، یکی دیگر از بستگان صابر بهبودی می‌ گوید! وی در ادامه می گوید:

همین شرکتی که صابر را از کار بیکار کرد، روی زمین ‌های کشاورزی پدر صابر دایر شده است. از آنجایی که هزینه کشاورزی زیاد است، این زمین ‌ها بلااستفاده ماند و در نهایت به شرکت معدن واگذار شد. صابر پسر بدنامی در محل نبود. مشکلات زیادی در زندگی ‌اش داشت، اما فقط می‌خواست کار کند و هزینه های زندگی‌شان را تامین کند. او به هر دری زد تا بتواند فقط شکم خودش و خواهر و برادرهای خود را سیر کند. هیچ‌ وقت دست به خلاف نزد. حاضر شد هر کاری انجام دهد، ولی خلاف نکند. در پی لقمه حلال بود که حالا به چنین روزی افتاد.

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *