قیمت طلا 18 عیار و انواع سکه در بازار امروز چهارشنبه 10 دی 99


شایانیوز- می دانید که طلا از نایاب ترین و محبوب ترین فلزات زمین می باشد. این فلز کمیاب در عیار های مختلفی و با ترکیب در فلزات دیگر تولید و عرضه می شود. یکی از شاخص ترین عیار های طلا ، طلای 18 عیار می باشد. البته عیار های دیگری نیز برای طلا وجود دارد اما در کشور ما طلا 18 عیار رایج تر می باشد. برای مثال در  برخی از کشور های اروپایی طلای 24 عیار تقاضا و کاربرد بیشتری دارد.  در ادامه قصد داریم به بررسی قیمت طلا هجده عیار و انواع سکه طرح قدیم و جدید ( امامی و بهار آزادی ) امروز چهارشنبه 10 دی می پردازیم. بنابراین اگر شما از دسته افرادی هستید که به دلیل سرمایه گذاری در بازار طلا و یا علاقه شخصی تمایل دارید تا از قیمت ها مطلع شوید، در ادامه به بررسی قیمت انواع سکه و طلا 18 عیار امروز چهارشنبه 10 دی 99 پرداخته ایم. 

قبل از این که بحث اصلی یعنی بررسی قیمت طلا 18 عیار و انواع سکه امروز چهارشنبه 10 دی 99 بپردازیم. لازم است تا مقدمه ای در خصوص طلای 18 عیار ارائه کنیم. طلا به میزان درصد خلوص آن با عیار های مختلف نام گذاری می شود. طلای 24 عیار معمولا خالص ترین درجه طلا می باشد. اما طلایی مانند طلای 18 عیار ترکیبی از طلا و درصد ناچیزی از فلزات دیگر می باشد که خواص طلا را تقویت می کنند.

طلا از دیرباز تا کنون همواره به عنوان یکی ار ارزشمند ترین فلزات در جهان بوده که به علت کمیاب بودن آن بسیار گران بها و قیمتی می باشد. البته طلا مصارف مختلفی دارد ولی یکی از مهم ترین موارد استفاده از این فلز سرمایه گذاری می باشد. افراد بسیار زیادی علاقه به سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه دارند. زیرا این طلا همواره در حال رشد قیمتی می باشد و ارزش آن روز به روز بیشتر می شود. به همین دلیل است که پیگیری روزانه قیمت طلا و سکه اهمیت پیدا می کند. 

قیمت طلا 18 عیار و انواع سکه امروز چهارشنبه 10 دی 99

همانطور که اشاره کردیم در این مقاله قیمت طلا 18 عیار و انواع سکه در بازار امروز چهارشنبه 10 دی 99 را بررسی خواهیم کرد. در جدول زیر می توانید آخرین قیمت های روز بازار آزاد طلا 18 عیار و انواع سکه را مشاهده کنید. امروز چهارشنبه 10 دی 99 قیمت طلای 18 عیار در بازار 11,450,150 ریال معامله شد. قیمت طلا 18 عیار امروز چهارشنبه 10 دی 99 نسبت به روز گذشته کاهش داشته است. به هر ترتیب جدول قیمت های زیر با توجه به قیمت های طلا در اتحادیه طلا و جواهر ایران و بازار آزاد ارائه شده است.


قیمت طلا و انواع سکه

نرخ خرید

نرخ فروش

سکه طرح قدیم ( بهار آزادی )

11,100,00011,300,000

سکه طرح جدید ( امامی )

11,620,00011,720,000

نیم سکه

6,080,0006,160,000

ربع سکه

4,060,0004,135,000

سکه گرمی

2,200,0002,250,000

گرم طلا ۱۸ عیار

11,450,150​

جدول فوق به بررسی قیمت طلا 18 عیار در اتحادیه طلا و جواهر و قیمت انواع سکه در بازار آزاد امروز چهارشنبه 10 دی 99 پرداخته است. طبق این جدول قیمت طلا 18 عیار در بازار امروز چهارشنبه 10 دی 99 برابر با 11,450,150 می باشد. همچنین قیمت سکه ، ربع سکه ، نیم سکه و تمام سکه بهار آزادی و امامی را نیز برای خرید و فروش در بازار آزاد نیز ارائه کردیم. اگر تمایل دارید تا از قیمت های روز انواع سکه طرح جدید و طرح قدیم ( امامی و بهار آزادی ) روزانه اطلاع داشته باشید، می توانید ما را در تیتر امروز شایانیوز همراهی کنید. 

انواع سکه در بازار

شاید شما نیز بار ها نام سکه طرح قدیم و طرح جدید ، همچنین سکه امامی و سکه بهار آزادی به گوش شما رسیده باشد. اما منظور از سکه طرح جدید و قدیم چیست؟ در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که در بازار ایران دو نوع سکه وجود دارد که این دو نوع عبارتند از:

  • سکه طرح جدید یا امامی
  • سکه طرح قدیم یا بهار آزادی

سکه های طرح قدیم در واقع سکه هایی هستند که بعد از انقلاب و در سال های اولیه انقلاب اسلامی ایران ضرب شدند. به همین دلیل نیز این سکه ها سکه های طرح قدیم نامیده شدند. اما سکه های دیگری نیز که در سال های اخیر ضرب می شوند سکه های طرح جدید یا سکه امامی نام دارند. ما در این مقاله قیمت هر دو سکه ها را در بازار بررسی کرده ایم.

قیمت طلا و سکه در روند نزولی

با مقایسه و مشاهده قیمت طلا و سکه نسبت به روز گذشته می توان متوجه روند نزولی و کاهشی قیمت ها نسبت به روز گذشته شد. قیمت طلای 18 عیار ، سکه امامی ، سکه بهار آزادی ، نیم سکه و ربع سکه در بازار آزاد و اتحادیه طلا و جواهر تهران نسبت به روز گذشته کاهشی بوده است. این روند کاهشی و نزولی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

نوسانات قیمت طلا در بازار ناشی از چه مواردی است؟

گفتیم که طلا همواره به عنوان یکی از گرانبها ترین فلزات در جهان شناخته می شود که همواره قیمت آن در حال افزایش است. البته در طول تاریخ کشف، پیدایش و استفاده از طلا زمان هایی نیز بوده است که قیمت طلا بنا به دلایل مختلفی کاهش داشته باشد. اما به هر ترتیب سیر صعودی طلا و قیمت آن همواره موجود بوده و است.

همانطور که در جدول بالا نیز مشاهده می کنید، قیمت طلا 18 عیار و انواع سکه امروز 10 دی 99 در مقایسه با قیمت طلا و سکه روز گذشته تغییراتی داشته است. دلیل آن نیز واضح است، طلا فلزی ارزشمند است و نوسانات زیادی در بازار آن اتفاق می افتد. افرادی که در بازار طلا 18 عیار و سکه سرمایه گذاری و فعالیت می کنند لازم است تا از قیمت روزانه طلا 18 عیار و نوسانات و یا به طور کلی مسائل تاثیر گذار بر قیمت ها در بازار توجه ویژه ای داشته باشند.

بدیهی است بدون توجه داشتن به این مسائل نمی توان موفقیت های چشم گیری در بازار به دست آورد. زیرا قیمت طلا هرگز ثابت نبوده و همواره تحت تاثیر موارد مختلفی در نوسان بوده است. برای مثال می توان اذعان داشت که موارد مختلفی بر قیمت طلا و انواع سکه موثر است.

برای مثال:

  • مسائل سیاسی
  • مسائل اجتماعی
  • سیاست های کشور های مختلف
  • مسائل اقتصادی
  • مسائل فرهنگی
  • شیوع برخی بیماری های خاص
  • و غیره.

تنوع موارد تاثیر گذار بر قیمت جهانی طلا آنقدر بالا و زیاد است که در مواردی حتی نمی توان به همه آن ها اشاره کرد. اما باید خاطر نشان کرد که هر مسئله هر چند کوچک در سطح جهانی می تواند بر قیمت طلا تاثیر گذار باشد. برای مثال هم اکنون شیوع و اوج گیری بیماری کرونا در جهان و تولید واکنس توسط شرکت های مختلف دارو سازی بر قیمت طلا موثر بوده است. از طرف دیگر مسئله دیگری همچون کووید 20 و کرونای انگلیسی نیز می تواند نکته موجهی بر نوسانات قیمت طلا و حتی نوسانات در بازار بورس نیز باشد. از این که تا پایان مقاله قیمت طلا 18 عیار و انواع سکه امروز چهارشنبه 10 دی 99 با ما همراه بودید، از شما سپاس گزاریم.

پیشنهاد می شود: قیمت خودرو در بازار امروز چهارشنبه 10 دی ماه 99

 منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *