صفحه اصلی / خبرهای داغ / فهرست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینمای جهان (غیر انگلیسی زبان)

فهرست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینمای جهان (غیر انگلیسی زبان)

در فهرست جدیدی که از بهترین فیلم های غیرهالیوودی تاریخ سینما منتشر شده است، ۳ فیلم از سینمای ایران به چشم می خورد. فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی که موفق به دریافت جایزه اسکار شد، در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر غیر هالیوودی تاریخ سینما قرار گرفته است. در کنار آن، درباره الی از اصغر فرهادی و لاک پشت ها با هم پرونده می کنند نیز از ایران در این فهرست قرار گرفته است. در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر غیر هالیوودی تاریخ سینما، صرفا فیلم های غیر انگلیسی زبان لیست شده است.

در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر غیر انگلیسی زبان و غیر هالیوودی تاریخ سینما، فیلم معروف هفت سامورایی به کارگردانی آکیرا کوروساوا، کارگردان شهیر ژاپنی دیده می شود. این فیلم، محصول سال ۱۹۵۴ میلادی بود و در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر غیر انگلیسی زبان تاریخ سینما،در رتبه ۱ جای گرفت. در این فهرست، فیلم کره ای انگل به کارگردانی بونگ جون هو که در سال ۲۰۲۰ میلادی، اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را از آن خود کرد، پس از هفت سامورایی، در جایگاه دوم قرار گرفت.

سکانسی از فیلم لاک پشت ها هم پرواز میکنند

سکانس معروف فیلم درباره الی با حضور ترانه علیدوستی، گلشیفته فراهانی، شهاب حسینی و . . .

سکانسی از فیلم جدایی نادر از سیمین با نقش آفرینی لیلا حاتمی

پویانمایی ژاپنی شهر اشباح به کارگردانی هایائو میازاکی نیز که محصول سال ۲۰۰۱ میلادی بود، رتبه سوم را از آن خود کرد. پس از آن،فیلم هایی چون:

  • فیلم «سه رنگ: قرمز» به کارگردانی «کریشتوف کیشلوفسکی» (۱۹۹۴) رتبه چهارم
  • فیلم «فانی و الکساندر» از «اینگمار برگمان» (۱۹۸۲) کارگردان نامدار سوئدی رتبه پنجم
  • فیلم «ارتش سایه ها» به کارگردانی «ژان پیر ملویل» (۱۹۶۹) رتبه ششم
  • فیلم «متروپلیس» ساخته «فریتس لانگ» (۱۹۲۷)  رتبه هفتم
  • فیلم «دنباله رو» به کارگردانی «برناردو برتولوچی» (۱۹۷۰)، کارگردان شهیر ایتالیایی رتبه هشتم
  • فیلم «یوزپلنگ» به کارگردانی «لوکینو ویسکونتی» (۱۹۶۳) رتبه نهم
  • فیلم «هزارتوی پن» ساخته «گیرمودل تورو» (۲۰۰۶)  رتبه دهم

فیلم اسکاری جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی که چند سال پیش، جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان آکادمی اسکار از طرف مدونا به اصغر فرهادی اعطا شد، در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر غیر انگلیسی زبان تاریخ سینما، رتبه ۱۷ را گرفت. فیلم درباره الی نیز رتبه ۶۹ و فیلم لاک پشت ها با هم پرواز می کنند رتبه ۸۱ را از آن خود کرد.

در فهرست ۱۰۰ فیلم غیر هالیوودی و غیر انگلیسی زبان تاریخ سینما، فیلم هایی از کارگردانان نامدار تاریخ سینما از جمله:  «سرجیو لئونه»، «روبر برسون»، «ادوارد یانگ»، «بلا تار»، «ویتوریو دسیکا»، «لوئی مال»، «روبرتو روسلینی»، «فدریکو فلینی»، «فرانسوا تروفو»، «لوئیس بونوئل»، «آنگ لی»، «وونگ کاروای»، «میشائیل هانکه»، «آلفونسو کوارون»، «ژان لوک گدار»،«آندری تارکوفسکی» و … نیز در این فهرست حضور دارند.

اگر قصد تماشای فیلم های برتر تاریخ سینما را در روزهای تعطیل دارید، مشاهده فیلم های برترین کارگردانان تاریخ سینما در قرن بیستم و ۲ دهه نخست قرن بیست و یکم که اسامی شماری از آن ها در این گفتار آمده است، توصیه می شود.


منبع سایت rooziato

مطالب و خبرهای این سایت بدون دخالت انسانی و فقط توسط نرم افزار از سایت های ایرانی گرداوری میشود. منبع هر مطلب در زیر آن درج شده است. اگر اطلاعاتی در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا حذف شود یا به مدیر سایت پیام بدهید. آیدی مدیر در تلگرام : robot_post

درباره سهراب

این مطالب را نیز ببینید!

همه چیز درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا [مناظره‌ها+پیش‌بینی‌ها]

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هر ۴ سال یک بار برگزار می شود. انتخابات ریاست جمهوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *