فرخنده گل افشان همسر اول مرحوم استاد محمدرضا شجریان کیست؟ + عکس

سایت جدولیاب نوشت:

فرخنده گل افشان متولد خرداد ۱۳۱۷ در تهران همسر اول استاد محمدرضا شجریان است.بیوگرافی فرخنده گل افشان همسر اول شجریان + زندگینامه

بیوگرافی فرخنده گل افشان همسر اول شجریان + زندگینامه

با معلمی در مدرسه شروع کرد و نامش در کنار خسروی آواز ایران شهره شد. سال ۱۳۴۰ در ۲۲ سالگی بعنوان معلم در شهر قوچان خراسان رضوی با محمدرضا شجریان ۲۱ ساله که او نیز معلم آن دبستان بود آشنا شد. یکسال بعد از آشنایی در ۲۹ مرداد ۱۳۴۱ خانم گل افشان با استاد شجریان ازدواج کرد که ثمره آن سه دختر بنام فرزانه (راحله) ، افسانه و مژگان و یک پسر بنام همایون است. او همچنین ۲ نوه به نامهای آوا مشکاتیان و آیین مشکاتیان از دخترش افسانه ، ۳ نوه به نام های سام و سپهر(دوقلو) و مهر رفیعی از دخترش مژگان و ۱ نوه به نام یاسمین شجریان از پسرش همایون دارد.

فرخنده گل افشان

بیوگرافی فرزندان فرخنده گل افشان

  • راحله متولد ۲ مهر ۱۳۴۲
  • افسانه متولد ۲۸ اردیبهشت ۱۳۴۴
  • مژگان متولد ۲۷ اردیبهشت ۱۳۴۸
  • همایون متولد ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴
طلاق و جدایی

در سال ۱۳۷۰ زندگی فرخنده گل افشان و استاد شجریان بعد از نزدیک به ۳۰ سال زندگی مشترک به جدایی و طلاق ختم شد. شجربان یکسال بعد با کتایون خوانساری ۲۶ ساله ازدواج کرد. هنگامی که محمدرضا شجریان و فرخنده گل افشان از هم طلاق گرفتند شایعات زیادی درخصوص جدایشان گفته شد که صحت هیچکدام تایید نشد

در این مطلب از جدولیاب، گفتگویی با فرخنده گل افشان همسر اول محمد رضا شجریان را مشاهده می کنید.

خودتان قبل از ازدواج به چه هنر هایی گرایش داشتید؟
به هنر گل سازی می پرداختم ولی بعد از ازدواج به دلیل مسئولیت در کار و زندگی نتوانستم به آن ادامه بدهم .

آیا خانواده با آن مشکل داشتند ؟
خیر به هیچ وجه.

چرا ادامه ندادید؟
به دلیل اینکه در متن زندگی فرار گرفتن وظایفی را به دوش همسر یا مادر می گذارد که شاید انجام آن و رسیدن به نتیجه اش فراتر از همه هنرها باشد. به هر حال هنر یک مادر، انسان سازیست.

می خواهم زمینه ها ی خانوادگی که آقا همایون در آن رشد کرد را بررسی کنم و به نقش خانواده و به خصوص مادر برسم . بعد از آنکه با آقای شجریان ازدواج کردید در گرایش های هنری تان چه تغییراتی ایجاد شد؟
آنچه بایسته است بگویم این است که گرایش های هنری من دراین زمینه آنقدر نقش نداشته که عشق و مهر ورزیدنم به عنوان یک مادر به همایون، توانسته نقش داشته باشد. همایون دارای ژن هنری از سوی پدرش است، من سعی کردم با عشق و مهر مادری ام، این ژن را بارورتر کنم.

در بلندپروازی های دوران جوانی تان شما آرزو می کردید همایون چه کاری را انتخاب کند؟
آنکه همایون به عنوان یک هنرمند بتواند وامش را به هستی بپردازد افتخاری برای من و پدرش بوده و باعث سربلندی مردمان ایران باشد.

فکر می کنم آقا همایون تنها پسر شماست. شما دختر دوست داشتید یا پسر؟
فکر نمی کنم برای هیچ مادری پسر یا دختر بودن فرزندش توفیری داشته باشد ولی به هرحال پس از داشتن سه دختر، جای خالی فرزند پسر را احساس می کردم.

اولین بارقه های توجه به هنر کی در همایون پیدا شد؟
اولین تجلی هنر همایون به صورت ریتم نوازی در سن ۴ یا ۵ سالگی بود که از آن پس نزد استاد فرهنگ فر به شاگردی پذیرفته شد. تصنیف هایی را نیز در کلاس های استاد دادبه و شاگردان شان یاد می گرفت که زیر نظر پدرش آنها را به خوبی اجرا میکرد. حتی من و پدرش چند نمونه از آنها را ضبط کردیم. همایون به هرگونه ای که بود در میان شیطنت های کودکانه، استعدادش را در موسیقی و تقلید صداها نشان می داد. خواهران همایون هم همگی استعداد داشتند و پیش پدرشان آواز کار می کردند ولی هیچ وقت کاری ارائه نکردند.

چه کسی این بارقه ها را کشف کرد؟
کشف آنها زیاد مشکل نبود. علاقه به ریتم و موسیقی کاملا در رفتار و کردار همایون قوی تر میشد. پدرش در اولین گام برای او تنبکی تهیه کرد و او را تشویق به اصولی کارکردن کرد. در آن زمان آواز را خود به همایون تعلیم میداد.

عکس العمل شما چه بود ؟
بسیار خوشحال میشدم و احساس میکردم هر آنچه میتوانم باید برای رسیدن او به هدفش انجام دهم.

فکر می کنم برحسب شرایط گرایش اول شان موسیقی بود. شاید شما ترجیح نمی دادید آقاهمایون در رشته دیگر هنری فعالیت کند؟
آیا فرزند باید به راهی که پدر و مادر ترجیح می دهند کشیده شود یا آنچه استعداد یا علاقه اش را دارد؟! همایون برحسب شرایط، راه پدرش را دنبال نکرد، همچنان که خیلی از پسران راه پدرشان را دنبال نمی کنند ، آنچه همایون را به این راه فرامی خواند فرمان نهادش بوده. هنر تزریقی نیست.

همایون سالها می توانست بخواند و نخواند و فقط ساز زد. شما به ایشان اصرار نمی کردید که خواننده شود؟
خیر همان طور که عرض کردم درتمام این سالها اونزد پدرش تعلیم می دیده و تمرین می کرد طبیعتا تشخیص ارائه آوار برعهده ی خود او و پدرش بود.

آیا در کنسرت های ایشان شرکت کرده اید؟
بله در تمام کنسرت هایی که می توانستم حضور داشته باشم.

کدام آهنگ همایون را دوست دارید؟
همگی آنها را.

آیا برای همایون نگفته اید آهنگی هم برای مقام مادر بخواند؟
وقتی او می خواند، برای همه می خواند، چه برای من، چه برای تمام مردم. گاهی هم اختصاصی برای دل من. هنر سفارشی نیست و من هرگز نمی خواهم به خاطر شخص من بخواند. او ارزش مادر را به خوبی میداند. شاید روزی آن را به زبان بیاورد.

آیا دوست دارید نوه شما (از همایون) موسیقی دان شود؟
دوست دارم بتواند چه در چهره یک موزیسین و یا در هر مقام دیگر، در کارش موفق و تاثیرگذار باشد.

از همسرش چه توقعی دارید؟ آیا برآورده اش میکند؟
از او سپاسگزارم که با آرامش و مهربانی اش برای او همسری بایسته است. توقع من از هردوی آنهاست که در این راه به واقع همدل و همسر و پشتیبان یکدیگر باشند.

ارتباط بین مادر و پسر مستحکم تر است و حتی بعضی اوقات بعضی مادرها از اینکه پسرشان بعد از ازدواج به همسرش توجه زیادی داشته باشند حسادت می کنند. وقتی پسر رعنای یک مادر در مسیر شهرت قرار می گیرد مادر چه احساسی دارد؟
احساس غرور نه حسادت.

آیا نگران کم رنگ شدن احساسات عاطفی فی مابین نمی شوید؟
خیر، او هر نفسش برای من زندگی ست . هر وقت صدایش را می شنوم در دل من است و مهر من در دل او، این پیوند و عشق مادر و فرزند رنگی دارد گه هیچ گاه کم رنگ نمی شود .

همایون چند روز یک بار به شما سر میزند؟
اگر بتواند هر روز وگرنه هر فرصتی که دست دهد. خوشحالم از اینکه به آرزوهایم رسیده ام. آرزویی که داشتم ، افتخار کردن به فرزندانم.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *