عوارض ویتامین D / استفاده بیش از اندازه ویتامین D چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

سایت جدولیاب نوشت:

این روزها با شیوع بیماری کرونا و سفارش افراد به تامین ویتامین D ، اغلب مردم به مصرف خودسرانه ویتامین D پرداخته اند که حتما باید در نوع و مقدار آن برای استفاده دقت کافی داشته باشند زیرا استفاده غیر معقول از این ویتامین عواقب خرناکی برجای می کذارد .

پزشک مرکز توسعه سلامت کیش در همین خصوص گفت: تداخل دارویی ویتامین دی بر کارکرد این مکمل در بدن و افزایش خطر بروز عوارض جانبی خطرناک و آلرژیک اثر می‌گذارد.

هانیه سفیدفر با تاکید بر اینکه توصیه می‌شود افراد از مصرف خودسرانه مکمل با دوز بالا خودداری کنند، گفت: در صورت مصرف نادرست و بیش از حد مجاز ویتامین D به صورت سهوی یا عمدی بروز عوارضی مانند ایجاد سختی عروق، هیپر کالسمی، یبوست، ضعف و خستگی، خواب آلودگی، سردرد، کاهش اشتها، پرنوشی و خشکی دهان بروز می‌کند.

او بیان کرد: احساس طعم آهن در دهان، حالت تهوع، از دست دادن اشتها، تکرر ادرار و کاهش وزن و استفراغ نیز از دیگر عوارض مصرف خودسرانه و بیش از حد ویتامین D است.

سفید فر گفت: بیماران کبدی و کلیوی مکمل ویتامین D را زیر نظر پزشک معالج مصرف کنند.

عوارض ویتامین D / استفاده بیش از اندازه ویتامین D چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

او افزود: بهترین منبع برای جبران ویتامین دی پیروی از رژیم غذایی سالم است. تامین ویتامین دی از طریق مواد غذایی معمولا هیچ گونه عوارض جانبی ویتامین دی را به همراه ندارد. منابع غذایی از جمله روغن جگر ماهی، ماهی سالمون، میگو، زرده تخم مرغ، قارچ، غلات، شیر سویا، شیر گاو و آب پرتقال طبیعی سرشار از ویتامین دی طبیعی هستند.

 

 

 

بیشتر بخوانید :

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *