علت درگذشت محمود کیانوش شاعر و نویسنده+ بیوگرافی


محمود کیانوش، شاعر، نویسنده، منتقد ادبی و پژوهشگر ۲۳ دی‌ماه و در سن۸۶سالگی در لندن از دنیا رفت.

زندگی نامه محمود کیانوش

محمود کیانوش در ۱۲ شهریور ۱۳۱۳ در مشهد متولد شد. او از پیشگامان شعرهای منثور آهنگین شناخته می‌شود. از فعالیت‌های این شاعر و نویسنده می‌توان به عضویت در مجله «سخن» اشاره کرد. از آثار کیانوش در حوزه شعر می‌توان به شعر بلند «شبستان» و مجموعه شعرهای «ای آفتاب ایران»، «من مردم هستم» و «با نگاهی دیگر» و در حوزه رمان و داستان کوتاه نیز به «مرد گرفتار»، «حرف و سکوت»، «آی، زندگی!»، «آینه‌های سیاه» و … اشاره کرد. او همچنین در حوزه نقد ادبی آثاری مثل «بررسی شعر و نثر فارسی معاصر» و «زن و عشق در دنیای صادق هدایت و نقدی تحلیلی و تطبیقی بر بوف کور» را به انتشار رسانده و کتاب‌هایی چون «آن‌ها زنده‌اند»، «خانه برناردا آلبا»، «سفر دراز روز در شب» و … را نیز ترجمه کرده است. 

محمود کیانوش یکی از بازماندگان دهه‌ درخشان ۴۰ در ادبیات ایران است که دهه‌های پس از آن نیز فعال بود. ویژگی‌ این گروه از چهره‌های ادبی ایران  بی‌قراری برای کار است و تجربه‌های مداوم. او ترجمه کرده است، داستان و رمان برای بزرگسالان و کودکان و نوجوان نوشته است، پژوهش و نقد ادبی دارد، تدریس و نویسندگی و گویندگی رادیو در کارنامه دارد. روزنامه‌نگاری و سردبیری کرده است و نمایشنامه نوشته است و این همه در کنار شعر و شاعری و ملحقات آن است که برایش جایگاه ویژه‌ای داشت. دفترهای متنوعی از شعر از او منتشر شده است و پیش از احمد شاملو شعر سپید (بی‌وزن) سروده و آن را رها کرده است و بنیان‌گذار شعر کودک و نوجوان ایران به شکل امروزی است یا دست‌کم صورت‌بندی نظری شعر کودک و نوجوان امروز ایران مدیون اوست.

249636_841

اعلام برائت محمود کیانوش

ناصر صفاریان می‌گوید: محمود کیانوش به شکل سوال‌برانگیزی حاضر بود درباره تمام وجوه کاری‌اش سخن بگوید جز شعر کودک؛ آن هم نه از جنس پس‌زدن بلکه از سنخ برائت از این بخش از زندگی.

این مستندساز در پی درگذشت محمود کیانوش، شاعر، نویسنده، منتقد ادبی و پژوهشگر که ۲۳ دی‌ماه و در سن۸۶سالگی در لندن از دنیا رفت، در یادداشتی با عنوان «برائتی بر بلندای شعر کودک ایران» که در اختیار ایسنا قرار داده نوشته است: «از همین همیشه دیر رسیدن‌های‌ حالا انگار طبیعیِ ماست که درست در روزهایی که قرار بود نسخه‌ای از فیلم «کودکیِ ناتمام» را که درباره شعر کودک ساخته بودم برای محمود کیانوش بفرستم و درست چند ساعت پس از انتشار اولین تیزر فیلم و درست در زمانی که آماده می‌شویم برای عرضه و نمایش فیلم، خبر می‌رسد از رفتن محمود کیانوش…

محمود کیانوش، چه از حیث آغازگری و چه از منظر نوع کار، بلندای شعر کودکِ پیش از انقلاب و اوجی بر ادبیات کودک ایران بود؛ بودنی که به اعتقاد بسیاری از صاحبانِ نظر، هنوز هم از جنسِ «هست» است و نه فقط محدود به زمانه‌ای که بود… و لعنت بر این «بود»ی که در «نبود»ِ آدم‌ها باید نوشت و به یادِ بودن‌شان.

 منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *