علت درگذشت دکتر حسین اشتیاق حسینی چه بود؟+ بیوگرافی


حسین اشتیاق حسینی، رئیس اسبق دانشگاه فردوسى مشهد و عضو هیات علمى دانشکده علوم این دانشگاه روز گذشته ٢٤ دی‌ماه ١٣٩٩ چشم از جهان فروبست.  

بیوگرافی حسین اشتیاق حسینی

حسین اشتیاق حسینی در سال 1326 در شهر تبریز ، محله شش کلان چشم به جهان گشود . سه خواهر داشت . پدرش خیاط و مادرشان خانه دار بودند، دوران ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به تحصیل پرداخت و در دانشگاه تهران در رشته فیزیک و در دانشگاه تبریز در رشته شیمی پذیرفته شد  و با توجه به علاقمندی به شیمی، دانشگاه تبریز را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردند و بعنوان اولین ورودی های این رشته مشغول به تحصیل شد و در اسفند ماه 1348 موفق به کسب مدرک مهندسی شیمی با رتبه شاگرد اولی شدند. 

phoca_thumb_l_24

از سال 1349 تا مهر 1350 خدمت سربازی را به اتمام رساندند و پس از اتمام خدمت سربازی در تیر ماه 1351 به صورت بورسیه به انگلستان اعزام شدند و فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته شیمی آلی فلزی از دانشگاه ساسکس دریافت کردند. در سال 1356 وارد مقطع فوق دکترا شدند که انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست و دکتر اشتیاق حسینی با توجه به اینکه بورسیه بودند ، احساس دین به هموطنانشان کردند و دوره فوق دکترا را ناتمام رها کرده و مقدمات بازگشت به ایران را فراهم کرد و علی رغم اینکه امکانات و شرایط مناسب زندگی و ادامه تحصیل در آنجا مهیا بود ، به ایران بازگشت.

 

مهاجرت دکتر اشتیاق حسینی به مشهد

با توجه به حضور همسرشان در مشهد، دانشگاه فردوسی را جهت کار و تدریس انتخاب کرده و از سال 1358 در این دانشگاه استخدام شدند ، از 8 خرداد 1358 رسما در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی استخدام شد . مدت کوتاهی را به تدریس پرداخت که انقلاب فرهنگی شد و با توجه به تعطیلی دانشگاه ها به عضویت در هیات رئیسه دانشگاه در آمد. یک سال مسئولیت دانشکده علوم ، 4 سال معاون آموزشی دانشگاه و از سال 1364 تا 1369 به مدت 5 سال ریاست دانشگاه فردوسی مشهد را عهده دار بود.

 

تاسیس دانشکده های مهندسی ، اقتصاد و تربیت بدنی و توسعه دانشکده های کشاورزی و علوم در زمان ریاست حسین اشتیاق حسینی در دانشگاه فردوسی مشهد انجام شد .

 

دکتر اشتیاق حسینی با همکاری چندی از اساتید دیگر دو مجتمع آموزشی (دبستان دانشوران و دانشوران 2) را در مناطق محروم مشهد تاسیس نمود و همچنین کارگاه های هنرستان های امام خمینی(ره) را از نظر عمرانی و الکترونیک تجهیز کرد.منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *