عرضه اولین ETF کشاورزی در بورس ، ETF کشاورزی بخریم یا نه؟


عرضه اولین ETF کشاورزی در بورس ، ETF کشاورزی بخریم یا نه؟ ، همانطور که می دانید ، پذیره ‌نویسی دو صندوق کالای کشاورزی در روز ۱۶ دی ماه آغاز شد و به مدت پنج روز کاری ادامه داشت. این اتفاق برای نخستین بار است که در حوزه کشاورزی ایران رخ می ‌دهد و با نماد نهال و سحر خیز در بورس قابل معامله است.

به گزارش ایران پژواک، بر اساس توضیحاتی که حامد سلطانی ‌نژاد، رییس بورس کالا در مراسم پذیره ‌نویسی ETF کشاورزی داده، سرمایه‌گذاری در این صندوق ‌ها به‌صورت هر واحد است و واحدهای این صندوق متشکل از کالاهای کشاورزی است که در بورس کالا معامله می‌شود.

همچنین سهامداران با خرید هر واحد از این صندوق در واقع برای کالاهایی مانند پسته، زعفران، کشمش، خرما و زیره سرمایه ‌گذاری می‌کنند. صندوق‌ های کشاورزی در مرحله اول با حداقل ۱۰ میلیارد تومان و با ۱۰۰ میلیون واحد سرمایه‌گذاری، پذیره‌نویسی می‌شود و در صورت تکمیل واحدها، دوباره سرمایه صندوق افزایش خواهد داشت.

ETF کشاورزی بخریم یا نه؟

محمد خبری ‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با اولین ETF کشاورزی گفت: این دو صندوق بر مبنای قرارداد های آتی پذیره‌ نویسی شدند و سود و زیان این صندوق‌ها به قیمت آینده محصولات کشاورزی بستگی دارد. معمولا صندوق‌های ETF سود مشخصی برای سهامداران دارند و ریسک این صندوق‌ها کمتر است اما این صندوق به دلیل ریسک زیاد محصولات کشاورزی پرریسک خواهد بود و معاملات این صندوق مشابه صندوق آتی سکه است.

این کارشناس در رابطه با ارزندگی این صندوق گفت: این صندوق برای کسانی که ریسک این بازار را قبول کنند خوب است زیرا توسط متخصصین این حوزه اداره می‌شود. همچنین بر اساس توضیحات رئیس بورس کالا پشتوانه گواهی سپرده اوراق بهادار، کالایی است که در انبار وجود دارد و با استفاده از این ابزار، طرح حمایتی خرید محصولات کشاورزی هم انجام می‌ شود.

پیشنهاد می شود: معاملات مشکوک در چند نماد بورسی ، ماجرا از چه قرار است؟منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *