صفحه اصلی / خبرهای داغ / شرایط و شیوه خرید نفت خام در بورس انرژی با اوراق سلف

شرایط و شیوه خرید نفت خام در بورس انرژی با اوراق سلف

برای اولین بار در بورس کشورمان، دولت، فروش اوراق سلف موازی استاندارد نفتی به سهامداران حقیقی را با عرضه بیش از نیم میلیون بشکه نفت از روز یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹ آغاز می کند. بورس انرژی ایران، میزبان فروش نفت به متقاضیان است. قیمت هر بشکه نفت خام ایران در روز یکشنبه، ۹۴۴ هزار و ۶۲۲ تومان اعلام شده است.

هر شهروند ایران می تواند با داشتن کد بورس، حداقل ۱ بشکه نفت و حداکثر ۲۰ هزار بشکه نفت خریداری کند. حداکثر ۱۰ روز پس از پایان دوره عرضه اولیه ، معاملات ثانویه این اوراق نفتی آغاز می شود. شما می توانید از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۱۲:۳۰ که ساعت معاملات بورس انرژی ایران است، نسبت به خرید اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام ایران در بورس انرژی اقدام کنید. همچنین سود اوراق ۱۹درصد و بدون پرداخت دوره‌ای است.

در طرح فروش بشکه ای نفت خام در بورس انرژی از طریق اوراق سلف، هر دارنده کدبورسی، نفت را به دلار ميخرد و اگر ضرر كرديد اوراق را نگه ميداريد و با سود ١٩ درصد از معامله خارج ميشويد ، اما در صورت بالا رفتن قيمت نفت و دلار و يا هر دو شما سود خوبی می‌كنيد ، آن هم بدون ريسك. در اين فروش اوراق نفتی، قيمت دلار ۲۲۰۰۰ تومان و قيمت هر بشكه نفت حدودا ٤٤ دلار در نظر گرفته شده است كه قيمت نهايی، بشكه ای ٩٤٤ هزار تومن تعیین شده است.

این نرخ گذاری ها در شرایط تحریمی اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ و احتمالا ۲۰۲۱ میلادی، از نقاط ابهام این طرح از سوی کارشناسان اقتصادی اعلام شده است.

اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام

جزییات فروش بشکه نفت به مردم از طریق بورس انرژی در قالب سنفت ۰۰۲ و سنفت ۰۰۳

يعني اگر فرضا قیمت هر بشکه نفت ، ۳ماه ديگر ٦٠ دلار بود و دلار ۲۵۰۰۰ تومن قيمت داشت، قیمت هر بشكه نفت خام ایران ۱.۵ میلیون تومان ميشود و خريدار اوراق بدون تحمل ريسك ، حدودا ۵۵ درصد سود خالص کسب كرده است. اگر قيمت نفت و دلار پايين آمد، خريدار به همان سود ١٩ درصد تضمين شده بسنده ميکند. پس به نظر می رسد، اين اوراق سلف می‌‌تواند برای افراد ريسك گريز ، در شرایط خاصی جذاب باشد .

اوراق سلف نفت خام سنگین صادراتی شرکت ملی نفت ایران (یا همان اوراق قرضه دولتی) با عرضه بیش از ٢ میلیون بشکه نفت، یکشنبه در نمادهای سنفت ٠٠٢ و سنفت ٠٠٣ به فروش می‌رسد. سقف حجم هر سفارش در این عرضه  همانطور که در بالا گفته شد، حداکثر ۲۰ هزار بشکه خواهد بود. چند روز پیش، ۱۴میلیون و۹۱۶ هزار برگه اوراق سلف موازی استاندارد نفت به قیمت هر برگ ۱ میلیون ریال در نماد سنفت ۰۰۱ مورد معامله قرار گرفت. صندوق سرمایه گذاری اوج ملت، اندوخته ملت وآتیه ملت، خریداران این اوراق بودند.

سررسید این اوراق ٢ ساله بوده و قیمت هر بشکه ۹۴۴ هزار و ۶۲۲ تومان تعیین شده است. در این طرح اختیار فروش تبعی با نرخ ۱۸.۵ درصد سالیانه و اختیار خرید تبعی با نرخ ۱۹ درصد سالیانه اعمال می‌شود. نرخ  بازخرید اوراق قبل از سررسید نیز ۱۷.۵ درصد می‌باشد. این اوراق سود بین دوره‌ای ندارد. بر خلاف وعده‌های دولت برای بدهکار نکردن دولت آینده، اوراق سلف نفتی دو ساله بوده و سر رسید قرارداد ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ است.

علاوه بر این، هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار بزودی در دستور کار قرار میگیرد و بر اساس این طرح، ماهانه به هر شهروند ایران، ۳۰ لیتر بنزین اختصاص می یابد و مازاد مصرف از طریق گواهی صرفه جویی انرژی از طریق بورس انرژی قابل خرید و فروش است. منتظر جزییات تکمیلی این طرح هستیم.

تابلو معاملاتی نماد انرژی۳ که مربوط به سهم بورس انرژی ایران است. قیمت هر سهم به حدود ۴۹۰۰۰ تومان در هفته سوم مرداد ۹۹ رسید

به نظر می رسد بورس انرژی ایران از نیمه دوم سال ۹۹ با اخبار خیلی خوبی از جمله راه اندازی بورس بین المللی ایران در جزیره کیش از مهر ۹۹ و رونق معاملات بورس انرژی با فروش اوراق سلف به مردم، وارد فاز تازه ای شود و هر سهم انرژی۳، بتواند به قیمت تاریخی سهم «شتران» در سال ۱۳۹۲ (بالای ۱۲۹۰۰۰ تومان) دست یابد.

به منظور خرید اوراق سلف نفت خام ایران که توسط شرکت ملی نفت از روز یکشنبه عرضه می شود، بایستی کد بورس داشته و به نمادهایی که لینک آن ها بزودی توسط بورس اعلام می شود، مراجعه کرده و درخواست خرید کنید. داشتن کد معاملات آنلاین الزامی است.

داستان فروش بشکه نفت به مردم از طریق اوراق سلف، با اطلاع رسانی ضعیف از سوی دولت تدبیر و امید (مثل عرضه دارا یکم) همراه شده و طبق نظر کارشناسان، نحوه محاسبه دلار (نیمایی یا آزاد) در این طرح، مجهول است. همچنین ریسک این اوراق به دلیل آنکه تعهد پرداخت سودش با دولت بعد از دولت حسن روحانی است و از اختیارات وزیر نفت بعدی، بالا به نظر می رسد.

چرا که مشخص نیست دولت بعدی، این طرح را قبول کند یا خیر. باید منتظر ماند و دید که استقبال از این اوراق چقدر است در هر صورت اگر دولت موفق شود چیزی حدود ۱۹۳۰۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب می کند!

به هر حال، به نظر می رسد مجددا با طرحی ناپخته از سوی دولت در شرایط کرونایی تحریمی اقتصاد روبرو هستیم. به امید آنکه اقتصاد ایران عصر ۱۴۰۰ و زندگی ایرانیان از سورپرایزهای اقتصادی و غیر اقتصادی و خبر های خوش و ناخوش هیجان انگیز! تهی شده و روندی پیش بینی پذیر و منطقی داشته باشد. این خواست شهروندان از همه دولت‌ها است.

هیچ توصیه‌ای مبنی بر خرید و فروش این اوراق به مخاطبان عزیز نداریم. اما همچنان بر تداوم روند صعود بورس ایران تا فتح سقف کانال سوم (شاخص کل ۸ میلیون واحدی) تاکید داریم.


منبع سایت rooziato

مطالب و خبرهای این سایت بدون دخالت انسانی و فقط توسط نرم افزار از سایت های ایرانی گرداوری میشود. منبع هر مطلب در زیر آن درج شده است. اگر اطلاعاتی در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا حذف شود یا به مدیر سایت پیام بدهید. آیدی مدیر در تلگرام : robot_post

درباره سهراب

این مطالب را نیز ببینید!

۱۲ نشانه ای که هشدار می دهند وقت پایان رابطه عاطفی تان رسیده است

افکار وسواس گونه، حواس پرتی دائم و فقدان یکباره علاقه به سرگرمی هایی که زمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *