شانس حزب لیکود برای پیروزی در چهارمین انتخابات اسرائیل


شایانیوز- به گزارش سی ‌ان‌ ان، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل و بنی گانتز شریک ائتلافی سابق او پس از این تلاش کردند تا یکدیگر را مقصر سقوط دولت هفت ماهه خود بدانند. نتانیاهو بلافاصله پس از انتشار این خبر عنوان کرد: دو حزب آبی و سفید از توافقنامه خود برای اصلاح توافق اصلی ائتلاف خارج شدند و همین امر ما را به انتخابات غیرضروری هدایت کرد. ما در شرایطی نیستیم که به یک انتخابات دیگر وارد شویم، اگرچه از برگزاری انتخابات واهمه ‌ای نداریم چرا که پیشاپیش خود را پیروز می‌دانیم. اما با توجه به بررسی ها به نظر می رسد که شانس حزب لیکود برای پیروزی در چهارمین انتخابات اسرائیل بیشتر است. در ادامه با ما همراه باشید.

گانتز هم در مقابل با اشاره به اتهامات مالی نتانیاهو عنوان کرد: متاسفم که در این شرایط نخست وزیر سرگرم جلسات محاکمه خود به جای منافع عمومی، ثبات و توانبخشی اقتصادی است. پس از برگزاری سه انتخابات بی نتیجه و با آغاز موج اول شیوع ویروس کرونا، گانتز در ماه آوریل گذشته موافقت کرد که به عنوان یک دولت ائتلاف اضطراری به نتانیاهو بپیوندد. این توافق در حالی ایجاد شد که همان زمان هم پرونده فساد مالی نتانیاهو در حال بررسی بود. 

پیشنهاد می شود: خبر فوری ترامپ درباره نتیجه انتخابات آمریکا چه بود؟

شانس حزب لیکود برای پیروزی در چهارمین انتخابات اسرائیل

بر اساس این توافق قرار بود سمت نخست وزیری بین رهبر دو حزب جابجا شود، در حالی که 18 ماهه نخست را نتانیاهو در مسند قدرت بود، پس از آن قدرت به گانتز می‌رسید. تنها مانعی که در مسیر این معامله به وجود آمد آن بود که نمایندگان مجلس اسراییل نتوانستند پیش از موعد مقرر در نیمه شب 22 دسامبر لایحه بودجه ارائه شده را تصویب کنند.

سرنوشت دولت پس از تصویب بودجه ناکام در کنست (پارلمان اسراییل) به سمت و سوی انتخاباتی دیگر کشیده شد که عملا چهارمین انتخابات اسراییل در طول دو سال خواهد بود. یار لاپید رهبر مخالفان که در انتخابات گذشته در کمپین گانتز حمایت می‌کرد پس از ائتلاف گانتز با نتانیاهو حمایت خود را از وی پس گرفت و خطاب به نتانیاهو عنوان کرد که وی در شرایط شیوع فجیع کرونا به چیزی جز چرخش قدرت و ابقا در سمت نخست وزیری اهمیت نمی ‌دهد.

در پایان این نکته گفتنی است که نظرسنجی‌ ها حاکی از برتری حزب لیکود –حزب متبوع نتانیاهو- در مسیر کسب بیشترین تعداد کرسی کنست در انتخابات آتی اسرائیل است. 

منبع: اقتصاد آنلاینمنبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *