ذکرهای بعد از هر نماز از دیدگاه معصومین

سایت جدولیاب نوشت:

مستحب است انسان بعد از نماز مشغول تعقیب، یعنى خواندن ذکر و دعا و قرآن شود علاوه بر ثواب بسیار، باعث آرامش قلب و همچنین برآورده شدن حاجات نیز میشود. در مطلب زیر ذکرها و دعاهای هر نماز آورده شده است.

ذکرهای بعد از هر نماز

دعاها و ذکرهای بعد از نماز صبح: 

√ امام رضا (ع): بعد از نماز صبح، صد مرتبه بگوئید:

​بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ، لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ إِلّا بِاللَّهِ الْعَلِیّ‏ الْعَظیمِ.

بنام خداوند بخشنده مهربان، هیچ جنبش و نیرویى جز به سبب خداوند بلندمرتبه بزرگ نیست.

√ امام رضا (ع): هر کس هر روز پس از نماز صبح، اسم «یا عَزیزُ» را چهل و یک مرتبه با ایمان و نیّت خالص و توجّه به خدا و معنى آن بخواند، محتاج خلق نگردد و در میان مردمان عزیز و مکرّم باشد.

√ ۱۰۰ مرتبه ذکر صلوات بعد از نماز صبح

√ برای برآوردن حاجت و آرامش بعد از نماز صبح ۷۰ مرتبه ذکر «یا هادِیَ المُضِلّین » و روزی ۱۰۰۰ مرتبه « یا هُو» بگوید

√ هر کس بعد از نماز صبح در حالی که دستش روی سینه‌اش قرار دارد ۷۰ مرتبه بگوید  “یا فتاح” خداوند حجاب را از قلب او بر می‌دارد.

√ برای تقویت حافظه  بعد از نماز صبح در هر روز قبل از صحبت کردن  ذکر « یَا حَیُّ یَا قَیُّوْمُ، فَلا یَفُوتُ شَیْئاً عِلْمُهُ وَلَا یَؤُدُهُ قوَّهُ »

√ برای آمرزش گناهان و توبه: ۴۱ بار بعد از نماز صبح خواندن ذکر «العَفو» و ۴۱ بار در روز خواندن ذکر «العَزیز» و بعد از هر نماز ۲۹۸ بار خواندن ذکر «الرَّحمنُ الرَّحیم»

دعاها و ذکرهای بعد از نماز ظهر:

√ حضرت فاطمه (س) در پایان نماز علاوه بر تعقیبات با کلمات و جملات دیگری نیز به نیایش پروردگار می پرداخت. او پس از نماز ظهر چنین می خواند

«… یا من بابه مفتوح لداعیه، و حجابه مرفوع لراجیه، یا ساتر الأمر القبیح، و مداوی القلب الجریح، لا تفضحنی فی مشهد القیامه بموبقات الآثام، و لا تعرض بوجهک الکریم عنّی من بین الأنام، یا غایه المضطرّ الفقیر، و یا جابر العظم الکسیر، هب لی موبقات الجرائر، و اعف عن فاضحات السّرائر، و اغسل قلبی من وزر الخطایا، و ارزقنی حسن الاستعداد لنزول المنایا…».

√ هر کس بعد از نماز ظهر ۱۰۰ بار این ذکر را بگوید خداوند تعالی رفعت او را زیاد می‌کند.

ذکرهای بعد از هر نماز,دعاهای بعد از هر نماز

دعاهای و ذکرهای بعد از هر نماز

دعاها و ذکرهای بعد از نماز عصر:

√ حضرت فاطمه (س) بعد از نماز عصر این گونه دعا می کرد:

«اللّهُمَّ انْزِع الْعُجْبَ وَالرِّیاءَ وَالْکِبْرَ وَالْبَغْى وَالْحَسَدَ وَالضَّعْفَ وَالشَّکَّ وَالْوَهْنَ وَالضُّرَّ وَالْاسْقامَ وَالْخِذْلانَ وَالْمَکْرَ وَالْخَدیعَهَ وَالْبَلِیَّهَ وَالْفَسادَ مِنْ سَمْعى وَبَصَرى وَجَمیعِ جَوارِحى وَخُذْ بِناصِیَتى الى ما تُحِبُ وَتَرْضى یا ارحم الرّاحمین…»

√ بعد از نماز عصر ۴۰ مرتبه «یا رَحمن الدنیا وَالآخرهَ» بگوید. برای آرامش مفید است.

دعاها و ذکرهای بعد از نماز مغرب: 

√ اسماعیل بن همام از حضرت امام رضا (ع) و آن حضرت از امیرالمؤمنین ‏(علیه السلام) ‏روایت کرده ‏اند که فرمودند هر کس بعد از نماز مغرب و نماز صبح – پیش از آنکه صحبت کند – هفت مرتبه ‏بگوید:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ، وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ إِلّا بِاللَّهِ الْعَلِیّ ‏الْعَظیمِ.

بنام خداوند بخشنده مهربان، و هیچ جنبش و نیرویى جز به سبب خداوند بلندمرتبه بزرگ نیست.

خداوند هفتاد نوع از انواع بلا را که کمترین آن‏ها جذام و برص و شرّ سلطان وشیطان است، از او برطرف کند.

√ امام کاظم(ع ): «هر آن‌کس پس از نماز صبح و مغرب پیش از آن‌که برخیزد یا با کسى سخن گوید آیه “إِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ …” را تلاوت کند و سپس بگوید: “اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ ذُرِّیَّتِه‏“، خداوند صد حاجت او را برآورد؛ هفتاد حاجت در دنیا و سى حاجت در آخرت».

√ حضرت زهرا (س) پس از انجام نماز مغرب به درگاه الهی عرضه می داشت:

«ربّ ارحم عند فراق الأحبّه صرعتی، و عند سکون القبر وحدتی، و فی مفازه القیامه غربتی، و بین یدیک موقوفا للحساب فاقتی، ربّ أستجیر بک من النار فأجرنی، ربّ أعوذ بک من النّار فأعذنی، ربّ أفزع الیک من النّار فأبعدنی، ربّ أسترحمک مکروبا فارحمنی، ربّ أستغفرک لما جهلتُ فاغفر لی، ربّ قد أبرزنی الدّعاء للحاجه الیک فلا تؤیسنی، یا کریم ذا الآلاء و الاحسان»

ذکرهای بعد از هر نماز,دعاهای بعد از هر نماز

دعاها و ذکرهای بعد از نماز عشاء:

√  حضرت زهرا (س) بعد از نماز عشاء با این عبارت نورانی دعا می کرد:

«اللّهمّ انّی أسألک باسمک المخزون الطّیب الطّاهر الّذی قامت به السّموات و الأرض، و اشرقت له الظُّلَم، و سبّحت له الملائکه، و وجلت عنه القلوب، و خضعت له الرّقاب، و أحییت به الموتی، أن تغفر لی کلّ ذنب أذنبته، فی ظلم اللّیل و ضوء النّهار، عمدا أو خطأً، سرّا أو علانیهً، و أن تهب لی یقینا و هدیا و نورا و علما و فهما، حتّی أقیم کتابک، و أحلّ حلالک، و أحرّم حرامک، و أودی فرائضک، و أقیم سنّه نبیک محمّد… ».

√ برای انجام کارهای سخت شب جمعه بعد از نماز عشاء ۱۲۰۱ بار در یک مجلس می‌گویی «یا الله، یا رباه، یا سیداه» پس آن کار مهم ان شاءالله انجام خواهد شد. و کسی که بسیار این ذکر را بگوید خداوند او را برای فرزندش حفظ می‌کند.

تسبیح حضرت زهرا (س) شامل بیان ۳۴ مرتبه “الله‌اکبر“، ۳۳ مرتبه “الحمدلله” و ۳۳ مرتبه “سبحان‌الله” می‌شود که ذکر آن از سوی بزرگان دینی بویژه مراجع تقلید پس از اقامه نماز بسیار تاکید شده است.

√ اهمیت صلوات بعد از نماز های یومیه تا به جایی است که موجب برآورده شدن حاجات دنیوی و آخروی می شود

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *