دلیل متفاوت بودن دمای نگهداری واکسن کرونا فایزر و مدرنا چیست؟

سایت جدولیاب نوشت:

اعلام ساخت واکسن کرونا از سوی شرکت دارویی فایزر و مدرنا، امیدواری‌ بسیاری را در امریکا و دیگر کشور‌ها برای پایان دادن واگیری این ویروس ایجاد کرده است. اما توزیع این دو واکسن چالش جدیدی پیش روی دنیا گذاشته است، چون واکسن فایزر به دمای نگهداری ۷۰ درجه سلسیوس احتیاج دارد، حال آنکه شرکت مدرنا گفته است، واکسن ساخت این شرکت، نیاز به منجمد بودن در دمای ۲۰ درجه سلسیوس دارد که این دما تقریباً شبیه فریزر‌های معمولی عمل می کند.

چرا واکسن کرونا تولیدی از سوی شرکت فایزر احتیاج به دمای نگهداری زیر دمای قطب جنوب دارد؟

از آنجا که در آغاز کار، این واکسن در دوز محدودی تولید می شود، مدیران سراسر کشور به راهکارهایی برای توزیع واکسن‌های موجود نیاز دارند؛ اما چالش اصلی آن ها، توزیع این واکسن است که مستلزم دمای بسیار پایین است.

خانم دبرا کریستین سن ـ که تجربه سی سال کار در شرکت غیرانتفاعی PATH (سلامت عمومی) را دارد ـ می‌گوید: کار توزیع واکسن شدنی است، چون واکسن ابولا نیز که مستلزم نگهداری در همین دما بوده را بدون مشکل در افریقا توزیع کرده ایم؛ بنابراین، توزیع این واکسن در این وضعیت شدنی است، ولی قطع به یقین هزینه آن بیشتر است و با مشکلات بیشتری روبه رو خواهیم بود.

بنا بر این گزارش، شرکت دارویی فایزر سعی در کاهش نگرانی به وجود آمده در مورد نگهداری این واکسن در دمای بسیار پایین را دارد.

آن‌ها گفتند، این دارو در بسته بندی‌هایی طراحی شده تا بتوان با یخ‌های خشک آن را بسیار سرد نگه داشت و دیگر آنکه می توان این واکسن را برای چند هفته بدون نیاز به فریزر‌های مخصوص نگهداری کرد؛ نام مستعاری که برای این بسته بندی جهت حمل و نقل واکسن فایزر انتخاب شده، «جعبه پیتزا»ست.

خانم کریستین این گونه توضیح می دهد که توزیع واکسن مدرنا بیشتر شبیه سبک استانداردی است که کارکنان بخش درمان با آن آشنایی دارند. وسایل استفاده شده برای توزیع واکسن مدرنا معمولی هستند. هر دو واکسن فایزر و مدرنا شیوه جدیدی برای باز کردن سیستم دفاعی بدن را دارا هستند. این شیوه از پیام رسان RNA , mRNA برای تبدیل سلول بیمار به کارخانه‌ها استفاده و پروتئین ویروس کرونای مخصوصی را تولید می کند. این پروتئین ایمنی بدن را هدف می‌گیرد و انگار که عفونت واقعی ویروس کروناست.

گفتنی است، این تکنولوژی در ساخت واکسن بسیار جدید است و تاکنون واکسن‌هایی با این نوع از سوی سازمان دارو و غذا تایید نشده اند. تنها مساله اصلی این که این واکسن به راحتی خراب می‌شود و برای همین است که آنزیم‌های بسیاری در آن وجود دارد؛ در نظر بگیرید که واکسن مانند یک تخته شکلاتی است که به راحتی آب می شود؛ اما به دلیل سری بودن فرمول خاص این واکسن، هنوز دلیل الزام به نگهداری در دمای بسیار پایین برای مشخص نشده است!

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *