داستان فیلم تومیریس چیست؟ + ماجرای اسپانسر شدن دختر رئیس جمهور قزاقستان

سایت جدولیاب نوشت:

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره داستان فیلم تومیریس و همچنین ماجرای اسپانسر شدن دختر رئیس جمهور قزاقستان برای این فیلم نژادپرستانه علیه ایران خواهیم داشت! با ما همراه باشید. فیلم تومیریس  داستان یک دختر صحرانشین از قبیله ماساژت‌ هاست که وقتی کودک است، پدرش به‌دست یکی از قبایل رقیب کشته می‌ شود و پس از گذراندن یک زندگی سخت، نهایتا همسر رئیس یکی از قبایل دیگر می ‌شود.

فیلم تومیریس

او زنی جنگاور و نظامی است. کوروش هخامنشی سفیری به سرزمین ماساژت‌ ها می ‌فرستد و همسر تومیریس را دعوت می ‌کند تا برای مذاکره به برج بابل برود. پس از اینکه همسر تومیریس و رئیس ماساژت‌ ها قبول نمی ‌کند زیر یوغ کوروش دربیاید، در یک شبیخون، ایرانی ‌ها میهمان‌ کشی می ‌کنند و همسر و پسر تومیریس را می‌ کشند. تومیریس هم سفیر کوروش را که می ‌گوید این افراد توسط راهزن‌ ها کشته شده‌ اند، به قتل می ‌رساند. سپاه کوروش به سرزمین ماساژت ‌ها حمله می‌ کند و دربرابر تدبیر نظامی تومیریس زمین ‌گیر می ‌شود. آنها سر کوروش را می‌ برند و در خون فرومی ‌کنند و جشن می ‌گیرند.

فیلم به‌شکل واضحی در ساختن تاریخ باستان از ضعف شدید مطالعاتی رنج می ‌برد. در مشخصات فیلم گفته شده است که زبان آن فارسی باستان و ترکی باستان است، اما فارسی آن بدترین و ناشیانه‌ترین لهجه فارسی امروز را دارد.

به ‌علاوه، آنچه از جایگاه زن در فرهنگ این نوع قبایل گزارش شده است، با چیزی که در فیلم می‌بینیم، تفاوت آشکار دارد. گذشته از همه اینها مهم‌ترین نکته فیلم حماسه‌سازی از قتل کوروش است. این ماجرا وثوق تاریخی قابل ‌اتکایی ندارد، اما از میان انواع روایت‌ های تاریخی، قزاق ‌ها آن چیزی را که به درد خودشان می‌خورد انتخاب کردند و این فیلم را ساختند.

فیلم تومیریس

این فیلم طبق روایت جعلی ساخته شد و به ‌خاطر جعل‌های تاریخی اعتراضات متعددی را حتی در خود قزاقستان دریافت کرد. آکان ساتایف کارگردان فیلم تومیریس است و المیرا تورسین در نقش تومیریس و غسان مسعود در نقش کوروش کبیر، از جمله بازیگران فیلم هستند. تومیریس که پرخرج ترین فیلم تاریخ قزاقستان بود، با بلندپروازی‌ های سیاسی یک آقازاده زن در این کشور ساخته شده است!

فیلم تومیریس

وطن ‌دوستان قزاقستان فیلم تومیریس را نپسندیدند. آنها گفتند در تاریخ و پیشینه خودشان موارد قابل ‌افتخار پرشماری وجود داشت و لازم نبود کسانی را که از نژاد آنها نبودند، به آنها منتسب کنند. به ‌طور کل هرنوع رویکرد پانیک نژادی در سینما دچار چنین وضعیتی خواهد شد. اگر در همین ایران خودمان فیلم کوروش طوری ساخته شود که از معیارهای پان‌ایرانیسم پیروی کند، قبل از اینکه اعتراض ملت ‌های دیگر را برانگیزد،در داخل ایران نقدهای تندی دریافت خواهد کرد یا تمسخر خواهد شد.

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *