حمله خونین به دانشگاه کابل ، امروز سه شنبه ۱۳ آبان در افغانستان عزای ملی اعلام شد + فیلم

سایت جدولیاب نوشت:

دولت افغانستان سه‌شنبه ۱۳ عقرب/آبان را به دلیل حمله خونین امروز به دانشگاه کابل ماتم ملی اعلام کرده است. وزارت صحت افغانستان گفته که در این حمله ۲۲ نفر کشته و ۲۲ نفر زخمی شده‌اند. مقامات گفته‌اند همه کشته شدگان این حمله غیرنظامی و اکثریت‌شان دانشجویان دانشگاه کابل هستند.

‘شاخه خراسان ‘ گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش با انتشار خبرنامه‌ای و یک تصویر از دو فردی‌که ادعا کرده مهاجمان هستند، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نطق تلویزیونی این حمله را محکوم کرد، آن را جنایت ضد بشری خواند و گفت “انتقام این حمله را چند برابر خواهیم گرفت.”

آقای غنی گفت: “به طالبان و همه گروه‌های تروریستی می‌گویم که با این عمل‌ها اراده ملت افغانستان را نمی‌توانید در کنترل بگیرید. دشمنان افغانستان و حامیان آن باید بدانند که هیچگاه در برابر وحشت ظالم سر خم نکرده‌ایم. من به ظرفیت و شجاعت نیروهای امنیتی باور دارم.”

ساعتی پیش طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که حمله “تروریستی” به دانشگاه کابل با “کشته شدن سه مهاجم” پایان یافته است.

مهاجمان مسلح امروز حوالی ۱۲ به وقت محل به دانشگاه کابل حمله کردند و درگیری میان این نیروها و پلیس ساعت‌ها ادامه یافت.

آقای آرین گفت که در جریان درگیری صدها تن از گیرماندگان در محل از سوی نیروهای پلیس نجات داده شدند و مجروحین نیز توسط پلیس از محل درگیری به مکان امن منتقل شدند.

حمله به دانشگاه کابل

مقامات بیمارستانی افغانستان گفتند که از مجموع ۲۲ مجروح، ۵ تن به بیمارستان وزیر اکبر خان، ۴ مجروح به بیمارستان استقلال و ۱۳ مجروح به بیمارستان علی آباد منتقل شده‌اند.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به این حمله در صفحه توییتر خود نوشته که این حمله “برای ما یک ناکامی استخباراتی(اطلاعاتی) است. اما برای طالب گندیده‌گی وجدان.”

سخنگوی طالبان با محکومیت این حمله، دخالت این گروه در این حمله را رد کرده و تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله خونین را به عهده نگرفته است.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان
توضیح تصویر،اشرف غنی در نطق تلویزیونی این حمله را جنایت ضد بشری خواند

استفانو پونتیکورو، نماینده ارشد غیر نظامی ناتو در افغانستان نیز در توییتر خود نوشته که حمله خونین امروز دانشگاه کابل را به شدت محکوم می‌کند. او افزوده که این دومین حمله به نهادهای آموزشی در کابل در مدت ده روز است. به گفته او کودکان و جوانان افغان باید ازرفتن به نهادهای آموزشی احساس امنیت کنند. ناتو با قاطعیت از همه تلاش‌ها برای جلوگیری از خشونت حمایت می‌کند.

وزارت خارجه پاکستان با انتشار بیانیه‌ای حمله امروز مهاجمان به دانشگاه کابل “شدیدا” محکوم کرده و آن را “عمل تروریستی” خوانده است.

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که این کشور به حمایت خود از یک افغانستان آرام و باثبات ادامه می‌دهد.

افغانستان
توضیح تصویر،حمله زمانی آغاز شد که نمایشگاه کتاب افغانستان و ایران در دانشگاه کابل در حال برگزاری بود
حمله به دانشگاه کابل
توضیح تصویر،درگیری میان مهاجمان و نیروهای امنیتی افغانستان در داخل دانشگاه کابل حدود ۶ ساعت ادامه یافت

فیصل امین، معاون دانشگاه کابل به بی‌بی‌سی گفت که از دروازه (در) شمالی دانشگاه بر ساختمان آموزش‌های حقوقی دانشگاه (استاژ) حمله شده و درگیری ادامه دارد.

او گفت که در حال تخلیه دانشجویان از دروازه غربی است و هشت هزار دانشجو امروز در دانشگاه حضور داشته‌اند. به گفته او دانشجویانی که در خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه در محوطه دانشگاه حضور داشتند، نیز بیرون آورده شده‌اند.

افغانستان
توضیح تصویر،دانشجویان در حال فرار از دانشگاه هستند

شیوای شرق، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته است که “پس از ختم سخنرانی‌ها، قرار بود که نمایشگاه کتاب افغانستان و ایران را گشایش بخشیم که انتحاری‌ها در دانشگاه داخل شدند و درگیری آغاز یافت.”

یک منبع نزدیک به بهادر امینیان، سفیر ایران در افغانستان به خبرنگار ایرنا در کابل گفته که “آقای امینیان هنگام حمله مهاجمان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مشترک کتاب ایران و افغانستان در دانشگاه کابل حضور داشت اما وی و شرکت کنندگان ایرانی و سایر همراهان آنها به سلامت از دانشگاه خارج شدند.”

علی آرش، خبرنگار بی‌بی‌سی که در زمان وقوع حادثه در دانشگاه کابل بوده، می‌گوید که صدای تیراندازی همچنان شنیده می‌شود.

به گفته او در زمان آغاز درگیری یک نمایشگاه مشترک ناشران افغان و ایران نیز در دانشگاه در حال برگزاری بود.

افغانستان
توضیح تصویر،در زمان حمله هزاران دانشجو در این دانشگاه حضور داشتند

تصاویر نشر شده در ساعات اولی حمله از دانشگاه نشان می‌داد که نیروهای پلیس ویژه در حال ورود به دانشگاه بودند.

گفته می‌شود که حمله کنندگان انتحاری از دروازه شمالی وارد دانشکده شرعیات این دانشگاه شده بودند.

طالبان گفته که این کار توسط افراد آنان انجام نشده است.

افغانستان
توضیح تصویر،نمایشگاه مشترک ناشران افغان و ایران نیز در این دانشگاه در حال برگزار شدن بود

حمله به مراکز آموزشی در افغانستان بی پیشینه نیست (شنبه سوم عقرب/آبان) مرکز آموزشی “کوثر دانش” در غرب کابل هدف حمله انتحاری قرار گرفت که در این حمله دست‌کم ۲۴ نفر کشته و ۵۷ نفر دیگر زخمی شدند. همه قربانیان جوانان بودند.

تابستان سال گذشته نیز یک انفجار انتحاری در مقابل ورودی دانشگاه کابل، ۸ کشته و ۳۳ زخمی به جا گذاشت.

حمله کننده مهاجم انتحاری سوار بر خودروی نوع کرولا بود و در مقابل ورودی دانشگاه کابل مواد همراهش را منفجر کرده است.

افغانستان
توضیح تصویر،دانشجویان در حال ترک دانشگاه هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *