جایزه النور روزولت چیست؟


جایزه «النور روزولت برای ترویج جهانی حقوق بشر» از سال ۲۰۱۸ میلادی هر سال به افراد و سازمان‌هایی تعلق می‌گیرد که در راه پیش‌برد حقوق بشر در سراسر دنیا خدمات ارزنده‌ای ارائه می‌دهند.

جایره النور روزولت چیست؟

کانون وکلای آمریکا جایزه حقوق بشر «النور روزولت» را به نام بانوی اول پیشین آمریکا نامیده است. خانم روزولت همسر فرانکلین روزولت سی و دومین رئیس جمهوری آمریکا است. بعد از تشکیل سازمان ملل متحده، اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر با تشویق او نگارش شد.

جایزه حقوق بشر کانون وکلای آمریکا هر سال به افراد و سازمان‌هایی که در راه پیشبرد حقوق بشر در سراسر دنیا خدمات ارزنده‌ای ارائه می‌دهند، تعلق می‌گیرد.این نهاد، امسال در کنار نسرین ستوده، این جایزه را به دکتر آنتونی فاوچی برای  خدمات خود در حوزه بهداشت و سلامت عمومی و «بیلی جِین کینگ» به دلیل فعالیت در حوزه توانمندسازی و برابری حقوق زنان نیز اعطا کرد.

 

_85922520_eleanor_roosevelt_alamy976

النور روزولت همسر فرانکین روزولت

 

روزولت؛ محبوب در آمریکا، منفور در دنیا!

«فرانکلین دلانو روزولت» از سال ۱۹۳۳ میلادی تا زمان مرگش در ۱۹۴۵ رئیس‌جمهور آمریکا بود و با مرگش دوره چهارم را ناتمام گذاشت. او کارهای مهمی هم انجام داد که بر محبوبیتش در آمریکا افزود. از همه مهم‌تر اینکه برنامه‌ای مفصل برای دخالت گسترده دولت در اقتصاد و خروج از «رکود مالی بزرگ» در آمریکا تدوین و اجرا کرد.

علاوه‌ بر آن به گسترش ایده‌های اجتماعی و فرهنگی آمریکا در جهان کمک کرد و پایه‌های یک نظام سیاسی را در آمریکا بنیان نهاد تا بعدها به ابرقدرت نظامی و اقتصادی تبدیل شود. همه این‌ها به «محبوبیت آمریکایی» او منجر شد و توانست ۴ دوره متوالی برای ریاست‌جمهوری رأی بیاورد. البته بعدها در سال ۱۹۵۱ میلادی قانونی در آمریکا تصویب شد تا یک فرد نتواند بیش از ۲ دوره متوالی رئیس‌جمهور شود.

«محبوبیت آمریکایی» روزولت هم مثل محبوبیت باقی سیاستمداران این کشور بوی خون دارد!منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *