بعد از فوت شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح چه کسی امیر کویت می شود؟


ساعاتی بعد از اعلام خبر درگذشت شیخ صباح احمد جابر صباح، امیر کویت، شورای وزیران این کشور شیخ نواف احمد جابر صباح، ولیعهد کویت را به عنوان جانشین او معرفی کرد.

پس از آنکه شیخ احمد صباح در حدود دو ماه پیش به خاطر بیماری بستری شد، برخی اختیارات قانونی او به شیخ نواف سپرده شد.

شیخ نواف احمد برادر ناتنی شیخ صباح است و انتظار می‌رفت در صورت مرگ امیر اداره امور کویت را به دست بگیرد که تغییر ناگهانی یا رقابت بین دیگر اعضای خانواده سلطنتی پیش نیاید.

شیخ نواف ۸۳ ساله مسن‌ترین ولیعهد دنیا به شمار می‌رفت.

نکات کلیدی
شیخ نواف در سال ۲۰۰۶ به عنوان جانشین و ولیعهد انتخاب شد. این بر خلاف عرف مرسوم کویت بود، چرا که سلطنت در گذشته به صورت متناوب بین خانواده‌های جابر و سالم دست به دست می‌شد.

شیخ نواف پس از سلطنت بسیار کوتاه شیخ سعد عبدالله سالم صباح به ولیعهدی رسید. امیر پیشین تنها ۹ روز در ژانویه ۲۰۰۶ سلطنت کرد و سپس پارلمان به دلیل نگرانی از سلامتی او را برکنار کرد.

شیخ نواف بک بار در سال ۱۹۷۸ و بار دیگر در سال ۲۰۰۳ وزارت کشور را به عهده گرفت و یک دوره هم از سال ۱۹۸۸ وزیر دفاع بود. او از اکتبر ۲۰۰۳ – پیش از آنکه به ولیعهدی برسد – معاون نخست وزیر هم بود.

 

شیخ احمد صباح (راست) در کنار شیخ نواف در عکسی از سال ۲۰۱۱

برخی کارشناسان بر این باور بودند ولیعهدی شیخ نواف ممکن است موجب اعتراض دیگران شود، از جمله فرزند ارشد امیر درگذشته، شیخ ناصر صباح احمد صباح.

نوامبر سال گذشته، شیخ ناصر در صدر متهمان فساد اعضای خانواده سلطنتی بود. بحرانی که موجب تغییر ساختار کابینه و در پی آن تظاهرات علیه فساد شد. برخی اتهامات شیخ ناصر را نشانه جاه‌طلبی‌های سیاسی او می‌دانند.

چهره محبوب و مردمی

شیخ نواف با ۶ دهه فعالیت سیاسی یکی از چهره‌های بارز کشور کویت از زمان استقلال این کشور از سال ۱۹۶۲ به شمار می‌آید. نواف پسر ششم امیر احمد الجابر الصباح امیر دهم کویت (۱۹۲۱تا ۱۹۵۰) است. او برادر کوچک‌تر شیخ صباح امیر متوفی کویت به شمار می‌آید. او یکی از چهره‌های محبوب سیاسی در میان مردم کویت به شمار می‌آید. صفات انسانی از ویژگی‌های بارز او به شمار آید و تواضع او مثال زدنی است.

او به عنوان دست راست شیخ صباح از ۳ ماه گذشته در کار‌های اصلی کشورداری مشارکت کرد. شیخ صباح بعد از انتقال به آمریکا برای انجام امور درمانی اش تمام زمام امور کشور را به برادرش واگذار کرد.

او در طی ۱۶ سال استانداری در استان حولی این منطقه را به یک مرکز تجاری و مسکونی پیشرفته تبدیل کرد. در این مدت استان «حولی» نشاط اقتصادی خوبی به خود دید و یکی از مناطق پیشرفته کویت شناخته شد.

پدر معنوی وزارت کشور

شیخ نواف به عنوان موسس واقعی وزارت کشور کویت به شمار می‌آید. او به عنوان «پدر معنوی» وزارت کشور کویت می‌شناسند. او در دوره مهم به عنوان وزیر کشور فعالیت کرده و نقشی کلیدی در رشد و پیشرفت کشور داشته است.

شیخ نواف در دو دوره وزارت خود برای پیشرفت کشور یک منظومه امنیتی متکامل را پایه گذاری کرد. او در بخش امنیتی دست به تحولات گسترده زد تا در این زمینه به مدرنیته نزدیک شود. او در نهایت به هدف اصلی خود یعنی حفظ امنیت و استقرار کامل در کشور رسید.

 

از زبان دیگران
در حالی که امیر فعلی به “امیر انسانیت” معروف است، شیخ نواف به “ولیعهد تواضع” معروف است.

به گزارش خبرگزاری دولتی کویت، شیخ صباح در چهاردهمین سالگرد سوگند ولیعهدی شیخ نواف به او گفت: “ما به درگاه پروردگار متعال دعا می‌کنیم که به شما سلامتی کامل عنایت کند که بتوانید راه خود را ادامه بدهید، راهی که همواره بهترین پشتیبان و یاور من بوده، و عامل حفظ کشور عزیزمان، و عامل رسیدن ما به نعمت امنیت، رفاه و ثبات. ”

طارق علی، بازیگر کویتی، که در توییتر بیش از ۳۵۰ هزار فالوئر دارد، روز ۱۸ ژوئیه توییت کرد: “ولیعهد والا شیخ نواف احمد جابر صباح،‌ای شیخ تواضع، باشد که خداوند شما را برای ما حفظ کند و بر عمر شما بیفزاید. شما پشتیبان امیر بزرگوار هستید، باشد که خداوند از او محافظت کند. باشد که خداوند به هر دو شما عمر طولانی ببخشد و به شما سلامتی و سعادت اعطا فرماید. “


[تعداد: 0    میانگین: 0/5]منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *