برق کدام مشترکان از اول آبان رایگان است؟ + جزئیات طرح برق امید

سایت جدولیاب نوشت:

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره جزئیات طرح برق امید خواهیم داشت! همچنین به این سوال پاسخ خواهیم داد که برق کدام مشترکان از اول آبان رایگان است؟ با ما همراه باشید. طرح برق امید برای مشترکان کم مصرف است و از اول آبان ماه ۹۹ این طرح اجرا می شود. مشترکان کم مصرف از اول آبان ماه سال جاری قبض برق دریافت نمی کنند.

در حال حاضر از مجموع حدود ۳۷ میلیون مشترک برق، حدود ۳۰ میلیون مشترک خانگی داریم که از این تعداد، با جداسازی حدود ۱٫۵ میلیون خانه خالی در کشور و همچنین تعداد قریب به ۲ میلیون سکونتگاه‌ موقت، حدود ۸٫۵ میلیون مشترک کم‌مصرف برق در کشور داریم. این رقم، طبق برآوردی به دست آمده که بر اساس عملکرد مشترکان بخش خانگی در سال‌ های ۹۷ و ۹۸ بوده است.

حدود ۸۲ درصد از مشترکان بخش خانگی در مناطق عادی کشور و ۱۸ درصد مابقی در ۴ منطقه گرمسیر ۱، گرمسیر ۲، گرمسیر ۳ و گرمسیر ۴ ساکن هستند. برای ماه ‌های گرم سال الگوی کم‌مصرفی برای مناطق عادی ۱۰۰ کیلووات ساعت و برای مناطق گرمسیر بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ کیلووات ساعت بوده و برای ماه ‌های غیر گرم، الگوی کم ‌مصرفی برای همه مناطق کشور ۸۰ کیلووات ساعت است. به عبارتی کسانی که تا سقف الگوی کم ‌مصرفی، مصرف برق در هر ماه داشته باشند، در طرح برق امید، مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی در بهای برق و درواقع مشمول برق رایگان خواهند شد.

اما در توضیح بیشتر پیرامون طرح برق امید بایستی گفت هدف اصلی در طرح برق امید شناسایی مشترکان کم مصرف است که این مشترکان شامل تخفیف ‌هایی می ‌شوند.

بر این اساس در فاز نخست اجرای طرح امید برای آنکه مردم نخواهند خیلی هزینه کنند تا وسایل برقی خود را تغییر دهند، تنها کافی است که روش درست استفاده‌ از وسایل را بدانند و تا حد امکان از وسایل غیرضروری استفاده نکنند، پیش بینی ها این است که با استفاده صحیح از وسایل برقی تا ۱۰ درصد کاهش مصرف برق را داشته باشیم.

در طرح امید به مشترکان ۶ ماه فرصت داده می‌ شود که خود را در گروه مشترکان خوش مصرف قرار دهند و اگر توانستند در مدت نیم سال میزان مصرف برق خود را اصلاح کنند، مشمول تخفیف ۱۰ درصدی قیمت برق خواهند شد. در حال حاضر حدود ۱۵ درصد مشترکان ما، مشترکان پرمصرف هستند و اگر این مشترکان خود را جزو خوش مصرف‌ ها نکنند، در گروه مشمولان افزایش ۱۰ درصدی تعرفه برق قرار خواهند گرفت.

طبق تصمیمات اتخاذ شده از ابتدای هر سال ۷ درصد به تعرفه کل مشترکان برق و ۱۶ درصد به تعرفه برق مشترکان پرمصرف افزوده می ‌شود و این افزایش ۱۰ درصدی که بعد از ۶ ماه شامل مشترکان پرمصرف می‌ شود، علاوه بر افزایش سالیانه تعرفه برق است.

از پنجشنبه ۱ آبان امسال برق مشترکان کم مصرف رایگان خواهد شد به طوری که قبض برق این دسته از مشترکان صفر خواهد بود و تا زمانی که این مشترکان مصرف‌ شان را زیر ۱۰۰ کیلو وات ساعت در ماه نگه دارند، لازم نیست پولی را بابت برق بها بپردازند. به مشترکانی که پایین‌تر از ۱۰۰ کیلو وات ساعت در ماه برق مصرف می ‌کنند کم‌ مصرف گفته می ‌شود، به عبارت دیگر ۲/۸ میلیون مشترک خانگی، ماهیانه زیر ۱۰۰ کیلو وات ساعت برق مصرف می‌ کنند.

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *