بازی های محلی استان گلستان و نحوه انجام آنها

سایت جدولیاب نوشت:

اغلب بازی های محلی به صورت دست جمعی انجام می شود و در بسیاری از روستاها مردم با تجمع افراد روستا و یارکشی به بازی می پردازند ، بازی های محلی استان گلستان نیز از همان بازی ها می باشد که به آن خواهیم پرداخت .

بازی های محلی استان گلستان و نحوه انجام آنها

گردو بازی معمولا بازی پسرانه ای است و به صورت گروهی انجام می شود. گردو بازی در فضای باز انجام میشود.

 

بازی های محلی استان گلستان

 

کالنگ بازی
کالنگ بازی از بازی های مرسوم در غرب استان گلستان و در شهرستان های کردوی، بندرگز و روستای اطراف آن است. کالنگ بازی یک بازی حداقل دو نفره است، در حالی که هر یک از بازیکن ها چند کلنگ( چرب) که نوکشان تمیز شده در اختیار دارند، مسابقه را آغاز میکنند ، بازکنان تلاش میکنند کالنگ را محکم در زمین فرو کنند و درصورتی که چوبی، کالنگ دیگر را بشکند و یا منجر به افتادنش شود، صاحب آن چوب برنده است.
کالنگ های واژگون شده متعلق به فرد برنده است و بدین ترتیب هر کس تعداد بیشتری کالنگتصاحب کند برنده بازی است.

گردو بازی:

گردو بازی معمولا بازی پسرانه ای است و به صورت گروهی انجام می شود. گردو بازی در فضای باز انجام میشود، هریک از بازیکنان بر اساس قراری که قبلا گذاشتند تعدادی گردو همراه خود می آورند در حالیکه برخی گردو در دست دارند با گذاشتن دو یا سه عدد گردو روی هم یعنی به تعداد افراد بازیکن گردو در کنار هم قرار می‌دهند.هریک از بازیکنان یک عد د گردو که بزرگتر از گردوهای چیده شده در میدان بازی که اصطلا حا به آن شقه( shage) می نامند جهت ضربه زدن به گردو های چیده شده در دست دارند.

 

گردو بازی از بازیهای محلی استان گلستان

آغازکننده بازی که در فاصله ۴ الی ۵ متری مکان مستقر شدن گردو ها ایستاده است با شیر خط کردن تعیین می شود و بازی را با نشانه گرفتن با شقه ای که در دست دارد آغاز میکنند درصورتی که توانست گردو ها را با ضربه زدن ازداخل دایره ای که گردو ها چیده شده بیرون کند تمامی گردو ها را تصاحب میکند یعنی برنده تمام گردو ها میشود و افراد بازیکن مجددا گردو خودشان را داخل مکان بازی می چینند در این مرحله برنده بازی علاوه بر گردوی که همراه با دیگر بازی کنان داخل میدان بازی قرار می داد یک جفت بیشتر از دیگر بازیکن های در مته یا همان مکان بازی می چیند در این مرحله هم برنده بازی، شروع کننده بازی است در هر مرحله از بازی تعداد ی از گردوها در مکان بازی باقی می ماند و نفرات بعدی بترتیب بازی را ادامه می‌دهند . بازیکنان به خاطر هیجان بخشیدن بازی در هر دوره از بازی تلاش میکنند تعد اد جفت های گردو را بیش تر کنند بدین ترتیب بازی ادامه پیدا میکند . در پایان بازی هریک از بازیکنانی که بیش ترین گردو را به دست آورند آن فرد برنده بازی است.

مرغانه جنگی

وسایل مورد نیاز برای این بازی تعدادی تخم مرغ رنگ شده است. این نوع بازی عمدتاً پسرانه است بدین ترتیب بازیکنان دو مرغانه را به هم میزنند و تخم مرغی که شکست، طرف مقابل برنده بازی است و تخم شکسته شده هم جایزه وی به حساب می آید .

 

 

بیشتر بخوانید :

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *