بارش شهاب ربعی چیست و 14 دی چگونه می توانیم ببینیم؟


بارش شهابی «ربعی» یا «کوادرانتی» از روز چهارشنبه دهم تا چهارشنبه ۱۷ دی ماه قابل مشاهده بوده اما برخلاف بارش‌های شهابی جوزایی و برساوشی که زمان اوج آن‌ها تا بیش از یک روز است و اجازه‌ مشاهده شدن را به بیشتر ساکنان کره زمین می‌دهند، بارش شهابی ربعی تنها چند ساعت در اوج خود خواهد بود، بنابراین مشاهده‌ آن برای ساکنان همه‌ نقاط امکان پذیر نیست.

منشا بارش شهاب ربعی چیست؟

منشا بارش شهابی ربعی سیارک ۲۰۰۳ EH1 است که از دنباله دار C/1491 Y1 جدا شده. هر سال در نیمه دی ماه ذرات باقی‌مانده از این سیارک در مدار زمین، وارد جو می‌شوند و با سوختن شهاب‌واره‌ها در جو، بارش شهابی اتفاق می‌افتد. کوتاه بودن بازه زمانی این بارش نشان‌دهنده نازک بودن توده ذرات باقی مانده از این بارش است و اگر مدار سیاره زمین کمی جابه‌جا شود، تعداد شهاب‌های این بارش به شدت کم و زیاد خواهد شد.

وی یادآور شد: سرعت شهاب‌های بارش کوادرانتی حدود ۴۰ کیلومتر در ساعت است که سرعت نسبتاً پایینی به حساب می‌آید. این سرعت پایین، اگرچه باعث کاهش آهنگ ساعتی سرسویی می‌شود، اما مدت زمان مشاهده‌ هر شهاب را در آسمان افزایش می‌دهد. همچنین احتمال مشاهده این بارش شهابی در نیمکره‌ شمالی زمین بیشتر از نیمکره‌ جنوبی است.

بارش-شهابی-ربعی-3

بارش شهاب ربعی در ایران قابل مشاهده است؟

مسوول بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران خاطرنشان کرد: برای کشور ایران که در نیمکره‌ شمالی زمین قرار دارد، شانس مشاهده‌ این بارش شهابی خوب است و زمان اوج بارش ربعی به وقت ایران نیز بلافاصله پس از غروب آفتاب روز ۱۴ دی ۱۳۹۹ خواهد بود.

اگر خوش شانس باشید، می‌توانید چند شهاب آتشین زیبا را در آسمان شب‌های سرد دی ماه رصد کنید و برای این کار تنها کافی است به آسمان خیره شوید و حوصله و وقت کافی برای تداوم نظاره‌ آسمان را داشته باشید.

وی به علاقه مندان این رویداد توصیه کرد: اگر اطلاعات نجومی کافی دارید و می‌توانید ستارگان اصلی و پرنور را تشخیص دهید در فضایی بین ستارگاه «بنات نعش» (هفت اورنگ؛ نام هفت ستاره در صورت فلکی دب اکبر) و ستاره «ژوبین دار» (نگهبان شمال؛ نام ستاره‌ای در صورت فلکی گاوران) بارش شهابی کوادرانتی امسال را دنبال کنند.

بارش-شهابی-ربعی-2

کجاها برای رصد شهاب ربعی مناسب تر است؟

به همراه داشتن لباس گرم و مناسب و انتخاب رصدگاه امن و بی خطر از نکات مهم در رصد این بارش شهابی است و محل رصد باید به دور از آلودگی‌های هوا و نوری شهرها باشد.

 برخی تصور می‌کنند بارش شهابی همان شهاب‌سنگ است، در واقع این بارش شهابی هیچ خطری برای انسان ندارد و بدون ابزار رصدی و با چشم غیر مسلح می‌توان تمام پهنه آسمان را برای مشاهده شهاب این بارش جستجو کرد.منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *