ارزش روز صندوق پالایشی یکم شنبه یک آذر 99؛ دارا دوم هنوز در ضرر!


ارزش روز صندوق پالایشی یک امروز شنبه اول آذر 99 چقدر است و آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ سهامداران پالایشی یکم در سود هستند یا همچنان در ضررند؟ برای پاسخ به این پرسش ها در این مقاله با ما همراه باشید.

صندوق پالایش یکم علی رغم تخفیف ۳۰درصدی هنگام عرضه، حال زیانی هشت درصدی برای سهامدارانش رقم زده است. در طی هفته گذشته با سبزپوشی بازار و بازگشت امید سهامداران، وضعیت این صندوق نیز بهبود یافت که انتظار می‌رود با رشد این نمادها در هفته آینده، وضعیت این صندوق نیز بهبود یابد.

با توجه به زیان ۲۴درصدی دو هفته پیش، با معاملات این هفته ۱۶درصد از زیانش را جبران کرده است. بنابراین دارایی فردی که در زمان پذیره‌نویسی پنج میلیون تومان پالایش یکم خریده است؛ اکنون به چهار میلیون و ۶۰۰هزار تومان رسیده است.

 در طی هفته گذشته با سبزپوشی بازار و بازگشت امید سهامداران، وضعیت این صندوق نیز بهبود یافت. هم چنین انتظار می‌رود با رشد این نمادها در هفته آینده، وضعیت این صندوق نیز بهبود یابد.

در این مقاله به بررسی و شرح قیمت و ارزش سهام پالایشی یکم امروز شنبه یک آذر ۹۹ پرداختیم. شاید برای بسیاری از شما عزیزان سوال باشد که صندوق پالایشی یکم چیست؟ صندوق پالایشی یکم در واقع دومین صندوق ETF ای تی اف دولتی است که شامل باقی مانده سهام دولت در ۴ پالایشگاه ایران است. این سهام توسط ای تی اف دوم با تخفیف ۳۰ درصدی ارائه شده بود و مردم می توانستند بدون محدودیت سنی و با داشتن کد ملی آن را خریداری کنند. البته این موضوع مشمول افراد حقوقی و اتباع خارجی نمی شد. همانطور که گفته شد ای تی اف دوم باقی مانده سهام دولت در ۴ شرکت پالایشی می باشد.

همچنین قابل ذکر است که زمان پذیره نویس و سهام خرید این صندوق از تارخ ۵ شهریور تا ۱۹ شهریور اعلام شده بود. اما به دلیل بسته بودن نماد های پالایشی یکم ، این زمان تا ۳۰ شهریور تمدید شده بود.

پذیره نویسی دارا دوم یا پالایشی یکم کی بود؟

 

همانطور که گفته شد زمان پذیره نویسی و خرید واحد های ای تی اف دوم یا دارا دوم از ۵ تا ۱۹ شهریور ۹۹ بوده است. البته این مدت تا ۳۰ شهریور ماه تمدید شده بود. در این مدت زمان (۵ تا ۳۰ شهریور) افراد می توانستند با داشتن کد بورسی تا سقف  میلیون تومان سهام خرید کنند. البته در این مرحله یعنی پذیره نویسی پالایش یکم همه افراد بدون هیچ محدودیت سنی می توانستند با داشتن کد ملی نیز تا سقف ۵ میلیون تومان خرید کنند. البته لازم به ذکر است که برای معامله واحد های خریداری شده این صندوق در بازار بورس حتما می بایست کد بورسی داشته باشید.

بنا بر توضیحات ارائه شده در پاسخ به سوال پالایشی یکم چیست باید اشاره کنیم که صندوق پالایش یکم در واقع همان دارا دوم می باشد. صندوق پالایشی یکم قبلا به نام دارا دوم مشهور بوده است. این صندوق این روزها به یکی از پر چالش‌ ترین پذیره ‌نویسی ها در بازار سرمایه و بورس تبدیل شده است. قابل ذکر است که صندوق پالایشی یکم از ۴ نماد پالایشی تشکیل شده است.

 

نماد های پالایشی یکم عبارتند از:

 

  • شبندر
  • شپنا
  • شتران 
  • شبریز

صندوق سرمایه گذاری دارا دوم به این دلیل که متولی شرکت پالایش و پخش است به اسم پالایشی یکم با نماد پالایش نام گذاری شده است. اما قابل توجه عزیزانی که قبلا سهام دارا دوم را خریداری کرده اند باید عرض کنیم که منظور از نماد پالایشی یکم همان صندوق دولتی دارا دوم می باشد. قابل ذکر است که پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم تا روز ۳۰ شهریور ماه ادامه داشته است. دلیل تمدید پذیره نویسی پالایش یکم به دلیل بسته بودن نماد های شرکت های پالایشی نظیر شبندر، شپنا، شبریز و شتران بوده است. 

اما هم اکنون به دلیل بازگشایی این نماد ها و مشخص شدن قیمت این نماد ها، تصمیم گیری در خصوص خرید یا عدم خرید سهام صندوق پالایش یکم امری ساده تر می باشد. اما همانطور که گفته شد صندوق پالایشی یکم یکی از پر چالش ترین صندوق های سرمایه گذاری در بازار بورس می باشد. بسیاری از سرمایه گذاران در خصوص خرید و یا عدم خرید سهام این صندوق ابهاماتی دارند.منبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *