صفحه اصلی / خبرهای داغ / ابهام بزرگ آمار کرونا در پایتخت

ابهام بزرگ آمار کرونا در پایتخت

براساس آمار رسمی، تعداد فوت ‌شده‌ها به‌دلیل ابتلا به بیماری کرونا در روز گذشته ۲۱۶ نفر اعلام شده و مجموع فوت شده‌ها به دلیل ابتلا به این بیماری در کشور به ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر رسیده است. اما در این میان ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام کرده تا کنون در شهر تهران ۸ هزار و ۶۰۰ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

۵۱ درصد کل فوت‌ شدگان در کشور در شهر تهران اتفاق افتاده

در واقع براساس آمار اعلام‌ شده ۵۱ درصد کل فوت‌ شدگان در کشور در شهر تهران اتفاق افتاده است. این در حالی است که خداکرمی به آمار فوتی‌های شهر تهران، نه استان تهران اشاره کرده است. برآورد‌های مرکز آمار نشان می‌دهد شهر تهران حدود ۹ میلیون جمعیت دارد، در حالی که استان تهران بیش از ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد؛ بنابراین شهر تهران حدود ۱۱ درصد از جمعیت کل کشور را دارد.

وضعیت بیماران کرونایی در شهر تهران بهتر از سایر شهر‌ها است

از سوی دیگر شهر تهران به‌ عنوان پایتخت کشور، علاوه براینکه بهترین بیمارستان‌ها و خدمات درمانی کشور را در اختیار دارد، به گفته علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان ‌شهر تهران، میانگین سنی فوت شده‌های کرونایی در تهران نیز حدود ۱۰ سال بیشتر از میانگین فوتی‌های سایر استان‌های کشور بوده که این نکته نشان می‌دهد وضعیت بیماران کرونایی در شهر تهران بهتر از سایر شهر‌های کشور است.

اما آمار اعلام‌ شده رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران این ابهام را مطرح می‌کند که با توجه به شرایط بهتر شهر تهران چرا آمار فوت‌شده‌ها در این شهر بیش از نیمی از کل فوت شده‌های کشور را تشکیل می‌دهد. با توجه به‌ صورت مساله مطرح‌ شده، دو فرضیه مطرح است. اول، ابهام در آمار کل فوت شدگان به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونا و کم‌شماری در آن است. دوم اینکه آمار اعلامی توسط خداکرمی اشتباه بوده است.

هرچند که به نظر بعید می‌رسد اشتباهی در بیان آمار‌ها رخ داده باشد. از سوی دیگر خداکرمی اعلام کرده که تا دو هفته پیش ۷۱۶۹ نفر در تهران به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند که به نظر می‌رسد آمار فوت‌ شده‌ها تا پایان تیرماه است؛ بنابراین می‌توان محاسبه کرد که در مدت دو هفته که از ابتدای مرداد ماه می‌گذرد، ۱۴۳۱ نفر در شهر تهران به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

ابهام در مورد تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا

در حالی که تعداد کل فوت ‌شده‌های کشور از ابتدای مرداد ماه ۲۳۴۸ نفر بوده است. به عبارت دیگر ۶۱ درصد فوت ‌شده‌ها از ابتدای مرداد ماه در شهر تهران بوده‌اند. اگرچه تهران کمتر از یک هفته است که در لیست شهر‌های قرمز قرار گرفته، اما به نظر می‌رسد آمار فوتی‌های این شهر بیش از یک هفته است که رکورد‌های بالایی را ثبت می‌کند. این مساله می‌تواند وخیم بودن شهر تهران را گوشزد کند که نیاز به اقدامات بیشتری برای کاهش آسیب‌های ناشی از این ویروس دارد. از سوی دیگر از آنجا که مرگ و میر به واسطه ابتلا به این ویروس رابطه مستقیمی با تعداد مبتلایان کشور دارد، ابهام در مورد تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا نیز مطرح می‌شود.

کاهش در آمار بیماران بدحال

در کنار خبری که ابهاماتی در مورد آمار‌های مرتبط با کرونا مطرح می‌کند، خبر خوب این است که تعداد بیماران بدحال دو روز متوالی روند نزولی داشته است. آمار‌ها نشان می‌دهد در ۹ مرداد آمار بیماران بدحال که نیاز به مراقبت‌های ویژه بیمارستانی داشتند ۴۰۴۱ نفر بوده که در روز بعد یعنی ۱۰ مرداد به ۴۰۲۱ نفر کاهش پیدا کرده است. براساس آمار رسمی اعلام‌شده، تعداد بیماران بدحال روز گذشته (۱۱ مرداد) نیز ۴۰۱۱ نفر بوده که کاهش ۱۰ نفری را نسبت به روز قبل خود ثبت کرده است. کاهش بیماران بدحال می‌تواند کاهش تعداد فوت شده‌ها در هفته‌های آتی را به دنبال داشته باشد.

از سوی دیگر آمار‌های دیروز نشان می‌دهد از ۲۵۴۸ نفر بیمار شناسایی شده مبتلا به کرونا، ۱۰۶۷ نفر آن‌ها در بیمارستان‌های کشور بستری شده‌اند. در واقع حدود ۴۲ درصد از کل بیماران شناسایی شده نیازمند خدمات بیمارستانی بوده‌اند. این در حالی است که از ۳۱ خرداد به بعد، تعداد بستری‌ها به نسبت کل بیماران شناسایی شده، بیش از ۴۷ درصد بوده است. اگرچه تعداد بیماران شناسایی‌شده به نسبت روز‌های قبل کاهش محسوسی نداشته است؛ اما کاهش تعداد بیماران بستری‌شده نیز می‌تواند خبر خوبی باشد.

منبع: دنیای اقتصاد


[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

منبع شایا نیوز

مطالب و خبرهای این سایت بدون دخالت انسانی و فقط توسط نرم افزار از سایت های ایرانی گرداوری میشود. منبع هر مطلب در زیر آن درج شده است. اگر اطلاعاتی در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا حذف شود یا به مدیر سایت پیام بدهید. آیدی مدیر در تلگرام : robot_post

درباره سهراب

این مطالب را نیز ببینید!

اس ام اس و پیام تبریک روز خبرنگار

خبرنگاران به راستی سمبل تعهد، وظیفه شناسی، دلسوزی، آگاهی بخشی و مطالبه گری هستند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *