آجیل چلغوز چیست و قیمت آن چند است؟


افزایش قیمت انواع آجیل و خشکبار موجب شده است که بسیاری از مشتریان از این بازار رویگردان شده و  آجیل‌فروشان از تعطیلی مغازه‌ها و معدوم کردن آجیل‌های فاسد بگویند.

مصطفی احمدی، گفته است که این صنف حدود 80 درصد از مشتریان خود را از دست داده است و درخشانی، رییس اتحادیه سوپرمارکت‌داران به تجارت‌نیوز توضیح داد که امسال شب یلدا چیپس و پفک جایگزین آجیل شب یلدا شد.

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که بهای برخی اقلام آجیل نجومی شده است. به عنوان مثال بهای چلغوز که یک نوع آجیل وارداتی از افغانستان و پاکستان است حالا به کیلویی 800 هزار تا یک میلیون تومان رسیده است.

به گفته رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران، چندی پیش قیمت چلغوز یک میلیون تومان بود اما اخیرا قیمت آن 800 هزار تومان شده است که علت گرانی این دانه گیاهی وارداتی بودن آن و تاثیر قیمت دلار روی آن است.

آجیل چلغوز چیست؟

چلغوز دانه گیاهی است که به تخمه آفتاب‌گردان شباهت دارد و از میوه کاج به دست می‌آید. مزه چلغوز شبیه به پسته و بادام است و این دانه گیاهی در استان خراسان محبوبیت بی‌شماری دارد. به گفته احمدی واردات چلغوز از درگاه‌های رسمی کشور نیست و به عبارتی این آجیل به ایران قاچاق می‌شود.

منبع: تجارت نیوزمنبع شایا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *